اردوغان: آمریکا باید سیاست‌هایش نسبت به سوریه را تغییر دهد نه ترکیه!

سیاسی

رئیس جمهوری ترکیه متعهد شد کشورش سیاست‌های خود در رابطه با سوریه را تغییر نخواهد داد اما امیدوار است آمریکا سیاست‌هایش را در رابطه با این مساله تغییر دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به خبرنگاران گفت: سیاست ما نسبت به سوریه شناخته شده و آشکار است. ما به تغییر این سیاست فکر نمی‌کنیم و هدف ما دولت دمشق است.

اردوغان با توجه به اختلافات میان ترکیه و آمریکا نسبت به سوریه تاکید کرد: من صریحا به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و جو بایدن، معاونش گفته‌ام که سه مساله از جمله ایجاد مناطق امنیتی در داخل سوریه، اعلام منطقه پرواز ممنوع و آغاز عملیات آموزشی و تجهیز باید حل شود.

وی ضمن انتقاد از واشنگتن به خاطر آنکه دیگر دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را هدف قرار نمی‌دهد، گفت: سیر منفی تحولات در سوریه به ویژه در اطراف حلب باعث به وجود آمدن "عراق دوم" می‌شود.

اردوغان افزود: امکان ندارد که ما این مساله را بپذیریم. من از فشاری که بر دوش ترکیه است، مطلع هستم. ما باید از موضع خودمان دفاع کنیم.

وی ادامه داد: تمرکز آمریکا و دیگر شرکای غربی به شهر کردنشین کوبانی و عدم توجه به آنچه که در حلب رخ می‌دهد "معنادار و هدفمند" است. تلاش آمریکا برای ارسال سلاح نیز به مبارزان کرد در شمال سوریه پس از آنکه این مهمات اشتباها به دست تروریست‌های داعش افتاد ناکام ماند.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: ما به آنها گفته بودیم که این تسلیحات را از طریق هوایی برای آنها نفرستید، این یک اشتباه است. اما متاسفانه با وجود هشدارهای ما سه فروند هواپیمای ترابری این تسلیحات را از طریق هوایی پرتاب کرده و نیمی از آن‌ها به دست تروریست‌های داعش افتاد. در نتیجه چه کسی داعش را تغذیه می‌کند؟!

انتهای پیام

کد N696155