محکومیت افسر سابق سیا به دلیل افشای خرابکاری هسته‌ای علیه ایران

انرژي هسته‌يي,آمريكا,هسته‌‌يي

یک دادگاه فدرال در آمریکا یک افسر سابق سازمان سیا را به دلیل انتشار اطلاعات محرمانه مربوط به یک عملیات خرابکارانه علیه برنامه هسته‌ای ایران مجرم شناخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه‌ خبری دویچه وله یک دادگاه فدرال در آمریکا روز دوشنبه جفری استرلینگ، افسر سابق سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) را به دلیل در اختیار قرار دادن جزئیات یک عملیات خرابکارانه علیه برنامه هسته‌ای ایران به روزنامه‌نگار نیویورک تایمز مجرم شناخت.

هیات منصفه این دادگاه استرلینگ را در 9 مورد از اتهامات وارد شده علیه وی که اغلب آنها مربوط به انتشار غیر قانونی اطلاعات دفاع ملی آمریکا بوده است مجرم شناخت.

دادستان‌ها بر این باورند که این اقدام استرلینگ جان بسیاری از افرد را به خطر انداخته است.

بر اساس این گزارش در جریان این محاکمه که از روز 14 ژانویه آغاز شده بود شماری از عوامل سازمان سیا به علاوه کاندولیزا رایس، وزیر سابق وزارت امور خارجه‌ آمریکا در دوران ریاست جمهوری جورج بوش شهادت دادند.

گفته می‌شود سازمان سیا در این عملیات محرمانه خود یک کارشناس هسته‌ای روس ملقب به مرلین را استخدام کرده بود تا با در اختیار قرار دادن نقشه‌های غلط یا ناقص به ایران در برنامه‌ هسته‌ای این کشور اختلال ایجاد کند.

جیمز رایزن، روزنامه‌نگار نیویورک تایمز در کتاب خود تحت عنوان وضعیت جنگی که در سال 2006 به چاپ رسید اطلاعات مربوط به این عملیات را منتشر کرده است.

دادستان‌ها همچنین اذعان کردند که شواهد مستقیمی علیه جفری استرلین ندارند اما شواهدی که تصادفی علیه وی به دست آمدند کاملا قوی است.

استرلین در این دادگاه با رد اتهامات مطرح شده علیه خود گفت که دولت هیچ شواهدی دال بر مبادله اطلاعات محرمانه در تماس‌هایش با رایزن ندارد.

وکلای مدافع این افسر سابق سازمان سیا معتقدند که این سازمان از آنجایی که عملیات مرلین برای اختلال در تاسیسات هسته‌ای ایران در کتاب جیمز رایزن یک فاجعه توصیف شده بود خشمگین است و همین انگیزه‌ای بوده است تا استرلینگ را پای میز محاکمه بکشاند.

به گزارش دویچه وله مجازات جفری استرلین متعاقبا تعیین خواهد شد.

انتهای پیام

کد N696141