چورکین: اوکراین مسیر جنگ را انتخاب کرده است/ اتهام‌زنی مجدد امریکا علیه روسیه

نماینده روسیه در سازمان ملل با متهم کردن اوکراین در انتخاب یک رویکرد گزینشی در محکوم کردن تلفات غیرنظامیان در شرق، گفت: مقام‌های کی‌یف هیچ تلاشی برای انجام یک مذاکرات ملی انجام نمی‌دهند و به جای آن از زور نظامی و منزوی کردن مناطق شرقی استفاده می‌کنند.

نماینده روسیه در سازمان ملل با متهم کردن اوکراین در انتخاب یک رویکرد گزینشی در محکوم کردن تلفات غیرنظامیان در شرق، گفت: مقام‌های کی‌یف هیچ تلاشی برای انجام یک مذاکرات ملی انجام نمی‌دهند و به جای آن از زور نظامی و منزوی کردن مناطق شرقی استفاده می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، "ویتالی چورکین"، نماینده روسیه در شورای امنیت سازمان ملل گفت: در تمام این مدت کی‌یف تنها راه جنگ را پیش گرفته است. از سپتامبر 2014، در حالیکه دولت اوکراین از حضور یا برگزاری در هر مذاکرهای طفره رفته تا توافق مینسک را علنی کند، مواضع نظامی خود را در جنوب شرق اوکراین تقویت کرده است. در تمام خطوط مقدم آن‌ها نیروها و تجهیزات خود را که شامل تسلیحات سنگین است، مستقر کرده‌اند. همچنین بسیج جدید نیروها نیز کاملا مشخص است و دولت اوکراین سفارشات جدید به کارخانجات تسلیحاتی داده است. دولت اوکراین به جای انجام اقدامات به منظور احیای اقتصاد در دونباس سیاست سرکوب را در پیش گرفته است.

چورکین در سخنرانی خود بار دیگر درخواست مسکو را از شرکای غربی‌اش به ویژه واشنگتن مبنی بر توقف حمایت از اوکراین و سرپوش گذاشتن بر فعالیت‌های غیرانسانی این کشور تاکید کرد و گفت: تنها چیزی که این مسائل در پی خواهد داشت، یک فاجعه بزرگتر است.

در همین حال، سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل توطئه چینی مسکو را برای الحاق اوکراین به روسیه متهم کرد و گفت: هدف نهایی روسیه گسترش قلمرو خود است. این تهاجم توسط مسکو صورت گرفته است و جدایی طلبان شرق اوکراین مورد حمایت روسیه هستند.

مارک گرانت، نماینده انگلیس در سازمان ملل نیز به انتقاد بیشتر از روسیه پرداخت و مسکو را به انتقال سلاح به شبه نظامیان شرق اوکراین متهم کرد.

اما چورکین با اشاره به این مساله که هیچ اقدامی از سوی دولت اوکراین برای ایجاد اصلاحات براساس قانون اساسی یا مذاکرات جامع ملی با نمایدگان شرق اوکراین صورت نگرفته گفت: کی‌یف به جای این دو کار راه جنگ را در پیش گرفته است.

سفیر روسیه در سازمان ملل همچنین تاکید کرد که مسکو از توافق مینسک برای سازش بحران اوکراین تبعیت می‌کند و افزود: ما با هر دو طرف نمایندگان شرق اوکراین و رهبری کی‌یف در ارتباط هستیم.

وی به مساله کشته شدن صدها غیرنظامی در نتیجه حملات نیروهای اوکراینی در مناطق شرق این کشور اشاره کرد و گفت: در یک هفته گذشته بیش از 100 تن در مناطق شرقی کشته شدند. فراموشی یا انکار این حقیقت غیرممکن است که تراژدی‌های اخیر در شرق اوکراین را بتوان فراموش کرد.

جفری فلتمن، معاون دبیرکل سازمان ملل نیز در جریان نشست فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل گفت که این حمله راکتی در ماریوپل که 30 کشته بر جای گذاشت نقض قوانین حقوق بشری است.

انتهای پیام

کد N695961