برنامه رئیس جمهوری آرژانتین برای انحلال سازمان اطلاعات کشورش در پی مرگ "نیسمان"

رئیس جمهوری آرژانتین اعلام کرد، در چند روز آتی لایحه‌ای را به قانونگذاران کشورش پیشنهاد خواهد داد و در آن خواستار انحلال اداره اطلاعاتی دولتی و جایگزینی آن با یک آژانس اطلاعات فدرال جدید می‌شود که در زمینه جلوگیری از تهدیدهای تروریستی بین‌المللی، قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و جرائم سایبری فعالیت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، کریستینا فرناندز دی کرچنر، رئیس جمهوری آرژانتین گفت: اصلاح سرویس اطلاعاتی مدت‌ها یک "بدهی ملی" بوده در حالی که مبارزه با "بخشودگی از مجازات" به یکی از اولویت‌های دولتش تبدیل شده است.

این اطلاعیه در روابط با تجدید سازمان شبکه اطلاعاتی پس از مرگ عجیب و رمز آلود "آلبرتو نیسمان"،‌ دادستان آرژانتینی در 18 ژانویه سال جاری میلادی در آپارتمانش واقع در بوئنوس آیرس منتشر شد که دادستان‌ها ابتدا گفتند ظاهرا مرگ وی خودکشی بوده است. با این حال زمان مرگ نیسمان سوالات بسیاری را در میان عموم مردم برانیگخته چرا که نیسمان در همان روز مرگش قرار بود اسنادی را در مورد پرونده بمب گذاری سال 1994 میلادی در یک مرکز یهودی افشا کند که باعث کشته شدن 85 تن شده بود و ادعا می‌شد کرچنر در پنهان کردن اسناد و مدارک مربط به آن دست داشته است.

این اسناد که گمان می‌شود بیشتر آن مکالمات محرمانه ضبط شده باشد، نشان می‌دهد که کرچنر و معاون‌های ارشدش به صورت محرمانه توافقات تجاری نفتی را بر شناسایی عاملان احتمالی ترجیح داده‌اند.

نیسمان یک پرونده 300 صفحه‌ای را براساس مکالمات محرمانه ضبط شده تهیه کرده بود.

براساس پرونده‌ای که نیسمان جمع آوری کرده، کرچنر و وزیر امور خارجه آرژانتین به منظور ارتقاء روابط تجاری در این پرونده لاپوشانی کرده‌اند.

کرچنر در دفاع از خود در برابر این رسوایی، ادعاهای گزارش شده نیسمان را "پوچ" خواند.

وی افزود: فکر کردن به این که دولت ما در مورد چنین اقدامی مظنون است، کاملا غیر منطقی است.

کرچنر در دو نامه نوشت: مرگ نیسمان توطئه‌ای علیه دولت است که احتمالا توسط آژانس‌های اطلاعاتی صورت گرفته است. آن‌ها هنگامی که نیسمان زنده بود از او سوء‌استفاده کرده و از مرگ او نیز سوء‌استفاده می‌کنند. این مساله غم انگیز و وحشتناک است.

انتهای پیام

کد N695924