رییس‌جمهور در دیدار وزیرخارجه پرتغال:

فشار و تحریم شمشیری دولبه است

دولت

مذاکرات هسته‌ای کاملاً سیاسی است و برای حل و فصل آن، نیاز به یک اراده و تصمیم سیاسی از سوی دو طرف دارد. این اراده از طرف ما کاملاً وجود دارد تا مسائل را سریع‌تر حل و فصل کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه روشن است فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز است، گفت: بر این اساس فشار بر ایران از نظر ما مفهومی ندارد. مسئله فشار و تحریم همواره شمشیری دولبه بوده که به دو طرف آزار می‌رساند.

به گزارش ایلنا٬ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور روز دوشنبه در دیدار "رویی ماشاته" وزیر امورخارجه پرتغال با اشاره به روابط دیرینه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تهران ــ لیسبون، گفت: معتقدیم ایران می‌تواند دروازه اتصال پرتغال با منطقه بسیار مهم خاورمیانه باشد و لیسبون نیز پلی برای ارتباط ایران با پرتغالی زبانان، کشورهای اروپایی و مناطق دیگر مثل آفریقا و آمریکای لاتین باشد.

روحانی به رفت و آمدهای مقام‌های دو کشور در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: این سفر را آغازی برای تحرک بیشتر در عرصه روابط دو کشور می‌دانیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید به فکر حل و فصل معضلات و مشکلاتی مثل خشونت و تروریسم باشیم که امروز نه تنها منطقه ما بلکه اروپا و سایر مناطق جهان با آن مواجهند، خاطرنشان کرد: ملت‌های ما و تاریخ در این مقطع، از همه رهبران دنیا می‌خواهند در زمینه پایان بخشیدن به معضلاتی که بشر با آنها مواجه است، همکاری و تلاش کنند.

روحانی به مذاکرات هسته‌ای میان ایران و 1+5 اشاره کرد و گفت: مردم ایران برای استفاده از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای اراده جدی دارند.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه مسئله‌ای که امروز بین دو طرف مذاکرات هسته‌ای وجود دارد نه حقوقی است نه فنی، اظهار داشت: این موضوعی کاملاً سیاسی است که برای حل و فصل آن، نیاز به یک اراده و تصمیم سیاسی از سوی دو طرف دارد. البته این اراده از طرف ما کاملاً وجود دارد تا مسائل را سریع‌تر حل و فصل کنیم.

رئیس شورای‌عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه فعالیت‌های هسته‌ای ایران بدون استثنا تحت نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و در چارچوب مقررات بین‌المللی خواهد بود، خاطرنشان ساخت: در طول نزدیک به 14 سال گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازدیدها و بازرسی‌های گسترده و حتی سرزده زیادی از مراکز هسته‌ای ایران داشته است، اما از میان هزاران بازرسی هیچ علامتی مبنی بر انحراف فعالیت‌های هسته‌ای ایران مشاهده نشده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه روشن است فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز است، گفت: بر این اساس فشار بر ایران از نظر ما مفهومی ندارد. مسئله فشار و تحریم همواره شمشیری دولبه بوده که به دو طرف آزار می‌رساند.

روحانی تأکید کرد: هر کشوری در درون، مسائل خاص خود و نظرات و احزاب و گروه‌های مختلف را دارد، اما این رهبران کشورها هستند که باید بتوانند کشور را به‌سمت اهداف و مصالح و منافعش هدایت کنند.

رئیس‌جمهور گفت: باید مذاکرات هسته‌ای را سریع‌تر به نتیجه برسانیم و مذاکرات برای توسعه کشورها و مناطق مختلف جهان را آغاز کنیم.

"رویی ماشاته" وزیر امورخارجه پرتغال نیز در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه دو کشور، گفت: پرتغال خواهان گسترش بیش از پیش روابط با ایران است و امروز این فرصت پیش روی ما است که روابط دوجانبه را متحول کنیم.

وزیر امور خارجه پرتغال افزود: البته پرتغال هم روابط خود با ایران را محدود به روابط دوجانبه نمی‌داند و معتقد است دو کشور می‌توانند نقش دروازه اتصال یکدیگر به اروپا و خاورمیانه را ایفا کنند.

ماشاته سفر خود به تهران را فرصتی مناسب برای ایجاد تحول در روابط دو کشور توصیف کرد و افزود: پرتغال نیز به‌نوعی درگیر مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 است و به‌خوبی آگاهیم که موفقیت‌آمیز بودن این مذاکرات تا چه‌حد برای دو طرف و همه جهان مهم است.

وی اظهار داشت: کاملاً به این نکته باور دارم که موفقیت این مذاکرات بیش از هر چیز می‌تواند به ایجاد همکاری‌های گسترده میان طرفین از طریق ایجاد اطمینان و اعتماد بینجامد و کشورهای اروپایی تلاش دارند هرچه سریع‌تر این مذاکرات به نتیجه برسد.

 

کد N695897