نگرانی شدید انگلیس از شهرک‌سازی‌های جدید اسرائیل

سیاسی

وزارت خارجه انگلیس در گزارش حقوق بشری خود از سه ماه آخر سال 2014، نسبت به افزایش ساخت و ساز در شهرک‌های یهودی نشین در قدس شدیدا ابراز نگرانی کرده و تصمیم تل‌آویو برای ساخت 2610 واحد یهودی نشین جدید را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی المحیط، در گزارش وزارت خارجه انگلیس که در خصوص حقوق بشر و دموکراسی در سه ماه آخر سال 2014 نوشته شده آمده است: اعتراضات و اقدامات خشونت آمیز در قدس شرقی و کرانه باختری در این مقطع زمانی به شدت نگران کننده است. افزایش تنش‌ها به وقوع درگیری‌ میان جوانان فلسطین و پلیس اسرائیل در تعدادی از مناطق اطراف قدس شرقی منجر شد.

در ادامه این گزارش آمده است: عملیات تخریب خانه‌های فلسطینی‌ها از سوی اسرائیل ادامه دارد و ما با نگرانی بسیار طرح‌های اسرائیل برای گسترش شهرک‌های یهودی نشین و همچنین نابسامان شدن اوضاع انسانی در غزه پس از درگیری‌های تابستان را دنبال می‌کنیم.

وزارت خارجه انگلیس تاکید کرد: لندن نسبت به افزایش شهرک‌ها به شدت احساس نگرانی می‌کند و تصمیم اسرایئل را برای ساخت 2610 واحد یهودی نشین جدید در شهرک "جفعات‌ها ماتوس" و ساخت شهرک یهودی نشین در منطقه‌ای حساس در مرزها میان قدس و بیت لحم و تصمیم تل آویو جهت ساخت 1060 واحد مسکونی جدید در داخل شهرک‌های کنونی در قدس شرق را محکوم می‌کند.

در همین حال فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس گفت: تصمیم برای توسعه شهرک‌ها در جفعات هاماتوس پیامدهای خطرناکی بر امکان تقسیم قدس به عنوان پایتخت مشترک در توافق صلح بر مبنای تشکیل دوکشور برجای خواهد گذاشت و مانعی برسر روند صلح خواهد بود. در صورت ادامه این طرح‌ها، شهرک‌های یهودی نشین، قدس شرق را از سایر مناطق کرانه باختری جدا خواهند کرد.

وزیر خارجه انگلیس نگرانی شدید خود را نسبت به پیامدهای بلند مدت این اقدامات اعلام و تاکید کرد: در شرایطی که اولویت باید کاهش تنش‌ها باشد ما شاهد این هستیم که تصمیم برای ساخت این شهرک‌ها لطمه بسیاری را به جایگاه اسرائیل در جامعه بین‌المللی وارد می‌کند.

انتهای پیام

کد N695329