وزیر خارجه پرتغال مطرح کرد؛

نقش روحانی در عرصه بین الملل/احتمال دستیابی ایران و غرب به توافق

سیاسی

وزیر خارجه پرتغال ضمن ابراز امیدواری درباره حصول توافق هسته ای غرب با ایران به نقش حسن روحانی در عرصه بین الملل پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، «روی ماشه ته» وزیر خارجه پرتغال صبح امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران، دانشجویان و اساتید دانشکده مطالعات جهان گفت: باعث افتخار من است که در سفری رسمی به ایران آمده و امروز در این دانشگاه سخنرانی می کنم.

وی افزود: این سفر فرصتی را برای من و جواد ظریف وزیر خارجه ایران فراهم کرده تا سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک را میان دو کشور جشن بگیریم. واقعا خوشحالم که این فرصت را داشتم تا برخی از دیدگاههای خود را با جوانان ایران که درصد بالایی از شهروندان زیر 36 سال را دارد، به اشتراک بگذارم.

وزیر خارجه پرتغال گفت: امیدوارم که نسل من قادر به حل برخی از مشکلاتی باشد که امروزه نسل جوان با آن دست و پنجه نرم می کند زیرا این بخشی از مسئولیت ما است. این وظیفه ما است که فرصت تحصیل را برای جوانان فراهم کرده تا در آینده هشیارانه مسیر توسعه، رشد، دموکراسی و صلح را انتخاب کنند.

وی تاکید کرد: پرتغال و ایران اگرچه با برخی از چالش ها مواجه هستند اما منافع مشترک بسیار و نگرانیهای مشترک بسیاری دارند. مذهب عنصر مهم ملت ها است و این ایده که مذهب یکی از منابع اصولی زیان و خشونت در جهان بوده اشتباه، غیرمنصفانه و خطرناک است زیرا توجه ما را از ریشه های سیاسی بیشتر تنش ها منحرف می کند.

روی ماشه ته  گفت: برعکس، نقش مثبت مذهب در ارزشهای اصلی و ایده های مشترک سنت ها نهفته است. باید به نیروها علیه افراط گرایی و توتالیتاریانیسم بپوندیم و در این بین سیاستمداران، رهبران مذهبی و جامعه مدنی باید بر تلاشهای خود برای ارتقای اتحاد جهانی به منظور برقراری صلح بیفزایند.

وزیر خارجه پرتغال با اشاره به حمایت کشورش از تقویت گفتگوی تمدن ها افزود: ایران سابقه دیرینه ای را در همزیستی و درک مسیحیت و یهود دارد که برای دیگران ارزشمند است. این طرح های ابتکاری که باعث فهم بهتر یکدیگر می شود در دنیای امروز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به جواد ظریف می گویم که پرتغال بسیار از ایده همکاری با ایران حمایت می کند.

وزیر خارجه پرتغال تاکید کرد: امروز، فردا و در سالهای پیش رو، بسیار مهم است که بتوانیم پل هایی را میان دو کشور ایجاد کنیم، البته این پل نه تنها باید میان پرتغال و ایران ایجاد شود بلکه باید میان اروپا و کشورهای خارمیانه باشد.

وی افزود: افرادی از ما که ایران را می شناسیم، می دانیم مردم و دولتمردان در پی همکاری و گفتگوهای دوجانبه با جهان هستند. می دانیم که به زودی می توانیم سوتفاهم ها را کنار گذاشته و موانعی را که باعث محدود شدن روابط دیپلماتیک، سیاسی و اقتصادی شده است، برداریم.

وزیر خارجه پرتغال گفت: از گفتگوها میان ایران و گروه 1+5 و به رسمیت شناختن حقوق ایران حمایت می کنیم و کاملا حامی دستیابی به راه حل مشترک از طریق گفتگو هستم. در این بازه زمانی، اصلاحاتی را که از سوی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران انجام شده، تحسین می کنیم.

وی افزود: حسن روحانی در به تصویر کشیدن تصویر جدید بین المللی از ایران موفق بوده و با افزایش ارتباط ها و ارائه طرح های ابتکاری بر اهمیت نقش منطقه ای ایران تاکید کرده است.

وزیر خارجه پرتغال تاکید کرد که  کشورش از یک راه حل براساس مذاکره که بتواند تردیدهای جامعه بین‌ المللی را برطرف کرده و در عین حال حق ایران را در تدوین سیاست‌ هایش به رسمیت بشناسد به صورت کامل حمایت می‌ کند.

وزیر خارجه پرتغال گفت: بسیار مهم است که ایران همچنان به تعهدات خود همچون دموکراسی و حقوق بشر متعهد بوده و می تواند جایگاه حقوق بشری خود را در میان دیگر جوامع بهبود ببخشید. ایران در این زمینه می تواند روی حمایت ما حساب باز کند و ما نیز به حمایت های ایران امیدواریم.

یادآور می شود وزیر خارجه پرتغال همراه هیئتی بلندپایه به ایران سفر کرده است و علاوه بر گفتگو با حسن روحانی، جواد ظریف با مدیران دانشگاه و نیز مشاوران بین الملل پردیس ها و دانشکده های دانشگاه تهران به تبادل نظر پرداخته است.