داوود اوغلو: هدف ما ایجاد یک خاورمیانه جدید است

تركيه

نخست وزیر ترکیه با تاکید بر ضرورت به ثمر رسیدن تلاش‌ها برای ایجاد یک راه حل صلح آمیز در مساله کردها اعلام کرد، ترکیه در پی یک خاورمیانه جدید است که خانه‌ای همزمان ترک‌ها، کردها و اعراب باشد.

نخست وزیر ترکیه با تاکید بر ضرورت به ثمر رسیدن تلاش‌ها برای ایجاد یک راه حل صلح آمیز در مساله کردها اعلام کرد، ترکیه در پی یک خاورمیانه جدید است که خانه‌ای همزمان ترک‌ها، کردها و اعراب باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه طی سخنرانی خود در کنگره استانی حزب عدالت و توسعه گفت: هدف ما ایجاد یک خاورمیانه جدید است.

وی افزود: ما خواهان خاورمیانه‌ای هستیم که ترک‌ها، کردها و اعراب در آن با هم زندگی کنند.

داوود اوغلو ضمن اعلام این مساله که ترکیه به اشاعه اسلام ادامه می‌دهد، اظهار کرد: ترک‌ها، کردها و زازاهای شجاع دوباره در همه جا با هم خواهند بود و ما امیدواریم که این برادری جاودانه شود.

او در ادامه اظهاراتش مدعی شد: روند حل مساله کردها برای ما یک مساله حیاتی است. این صلح آینده کشور است.

نخست وزیر ترکیه همچنین متعهد شد تا برای ایجاد برادری، صلح در خاورمیانه جدید در مقابل کسانی که از سرگیری درگیری‌ها سود می‌برند مقاومت و پایداری کند.

در همین حال وی با اشاره به این موضوع که حل مساله کردها در طول تاریخ با موانع و کارشکنی‌های متعددی مواجه بوده، متذکر شد، اکنون برخی خرابکارها در کشور قصد دارند تا مجددا دوره تاریک و رو به زوالی را در مذاکرات با کردها آغاز کنند.

داوود اوغلو در ادامه با اشاره به اعتراضات پارک گزی در تابستان 2013 آن را تحرکاتی با هدف آسیب رساندن به روند صلح با کردها توصیف کرد. اعتراضات پارک گزی که در ژوئیه 2013 در اعتراض به بریدن درختان پارک گزی ایجاد شد در سراسر کشور توسعه یافت و موجی از اعتراضات و راهپیمایی‌های ضد دولتی تبدیل شد.

در همین حال نخست وزیر ترکیه خطاب به مردم گفت: رئیس جمهور و من به نمایندگی از ملتمان متعهد می‌شویم تا این روند در هر صورت به موفقیت برسد.

وی در این باره افزود: ما نه تنها در حال گفت‌وگو با یک طرف نیستیم بلکه با تمام احزاب برای رسیدن به راه حل در مذاکره‌ایم؛ مذاکراتی که ملت مالک آن هستند.

داوود اوغلو همچنین اطلاع داد، زندان شماره پنج دیاربکر که به کشتارها و اقدامات ناقض حقوق بشری شناخته می‌شود به موزه تبدیل خواهد شد.

انتهای پیام

کد N694414