جنبش النهضه تونس به کابینه جدید رای اعتماد نمی‌دهد

تونس

جنبش النهضه تونس اعلام کرد که به کابینه پیشنهادی الحبیب الصید نخست‌وزیر مکلف این کشور رای اعتماد نخواهد داد چراکه این کابینه مطابق انتظارات جنبش النهضه و دولت متحد ملی تونس نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، فتحی العیادی، رئیس شورای جنبش النهضه (مسوول سیاست‌ها و رویکردهای کلی جنبش) با اعلام این خبر گفت: این موضع‌گیری جنبش النهضه به این دلیل است که دولت مکلف، دولت متحد ملی نیست و حداقل ارزش‌های دولت ملی را محقق نمی‌کند.

العیادی در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: تونس در راستای تحقق اهداف انقلاب در زمینه توسعه اجتماعی، عبور از بحران تروریسم و مشکلات اقتصادی و برخی مسائل اساسی کشور در مرحله آینده نیازمند انجام اصلاحات ضروری است.

رئیس شورای جنبش النهضه تونس افزود: کابینه مکلف سخنی از برقراری عدالت انتقالی نزده و به مساله اقتصاد کشور با جدیت نپرداخته است. همچنین جنبش النهضه با رایزنی‌هایی که پیش از تشکیل کابینه انجام شد هم مخالف است.

وی با اشاره به اینکه جنبش النهضه هنوز همه را به سازگاری و تشکیل کابینه متحد ملی دعوت می‌کند، اظهار داشت: با توجه به اینکه فرهنگ به حاشیه راندن طرف‌های سیاسی نمی‌تواند پس انقلاب در تونس ادامه یابد، این جنبش امیدوار است تونس به هیات سیاسی خود براساس توافق و گفت‌وگو ادامه دهد.

الحبیب الصید، نخست‌وزیر مکلف و مسوول سابق دولت زین‌العابدین بن علی، رئیس‌جمهور پیشین تونس جمعه گذشته کابینه جدیدی را بدون اینکه حتی یک عضو از جنبش النهضه در آن باشند، پیشنهاد داد.

حزب ندای تونس در اولین انتخابات پارلمانی آزاد این کشور در نوامبر گذشته بر رقیب خود، حزب النهضه پیروز شد.

کابینه پیشنهادی الصید شامل 24 وزیر و 15 منشی دولت از جمله 9 زن بود. سه‌شنبه آینده پارلمان جلسه رای اعتماد به دولت را برگزار خواهد کرد.

در این کابینه 86 کرسی پارلمان تونس از مجموع 217 کرسی به حزب جنبش ندای تونس، 16 کرسی به اتحاد ملی آزاد و یک کرسی به حزب جنبش ملی اختصاص یافت. در این کابینه تعدادی عضو مستقل و برخی مسوولان چپگرا هم حضور دارند.

در این کابینه هیچ نماینده‌ای از جنبش النهضه، حزب آفاق تونس (لیبرال‌ها) و جبهه مردمی (چپگراها) که بزرگترین گروه در پارلمان تونس را تشکیل می‌دهند، حضور ندارند.

انتهای پیام

کد N694034