دور جدید مذاکرات لیبی با نظارت سازمان ملل امروز برگزار می‌شود

سازمان ملل متحد,لیبی

سازمان ملل اعلام کرد که دور جدید مذاکرات میان طرف‌های درگیر لیبی امروز (دوشنبه) با نظارت این سازمان در ژنو برگزار خواهد شد.

سازمان ملل اعلام کرد که دور جدید مذاکرات میان طرف‌های درگیر لیبی امروز (دوشنبه) با نظارت این سازمان در ژنو برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، دولت عبدالله الثنی، نخست وزیر لیبی که از سوی مجامع بین‌الملل و پارلمان منتخب به رسمیت شناخته شده با گروه تندرو فجر لیبی که حامی کنگره ملی منحل شده این کشور است و دولت پیشین لیبی را قبول دارد، رو به رو است.

پیشتر هیاتی از پارلمان منتخب لیبی و حزب‌های هم پیمان با طرابلس در دور اول مذاکرات در سوئیس حضور یافتند اما نمایندگان فجر لیبی و کنگره ملی در آن حاضر نشدند.

در همین راستا در اقدامی جدید فرستاده سازمان ملل به لیبی اعلام کرد که دو جلسه از مذاکرات جدید این هفته در سوئیس تشکیل خواهد شد. جلسه اول این نشست با هدف تکمیل روند سیاسی کشور تشکیل خواهد شد و جلسه دوم آن با حضور نمایندگان شوراهای شهر و مناطق تشکیل می‌شود.

سازمان ملل همواره برای تشکیل دولت وحدت ملی در لیبی تلاش می‌کند اما اعلام کرده که اقداماتی همچون برقراری آتش بس در مناطق معین و تبادل اسرا گزینه عملی خواهد بود که باید ابتدا آن‌ها عملی شوند.

پیشتر کنگره ملی لیبی اعلام کرده بود که حضور خود در جریان مذاکرات را به حالت تعلیق درآورده مگر اینکه مذاکرات در داخل لیبی برگزار شود.

از سوی دیگر منابع خبری اعلام کردند که در جریان درگیری‌های خشونت بار بنغازی واقع در شرق لیبی میان نیروهای خلیفه حفتر و گروه تندرو انصار الشریعه، 45 تن از نیروهای خلیفه حفتر کشته شدند.

نیروهای ویژه وابسته به ستاد مشترک ارتش لیبی اعلام کردند که افراد مسلح گروه انصار الشریعه یکی از مقرهای ارتش در داخل شهر بنغازی را محاصره کرد‌ه‌اند آن هم بدون اینکه ارتش متوجه حضور آن‌ها شود. این مسئول نظامی از جزئیات درگیری‌ها اطلاعات دقیقی ارائه نکرد اما آن را بسیار خشونت بار و شدید خواند.

از سوی دیگر یک مسئول امنیتی اعلام کرد که افراد مسلح ناشناس حسن الصغیر، یک مسئول بلند پایه در وزارت خارجه مخالفان در طبرق را در محل اقامت وی در یکی از هتل‌های شهر البیضاء لیبی بازداشت کردند.

این مسئول امنیتی که خواست نامش فاش نشود اعلام کرد: افراد مسلح ناشناس وارد هتل جانشین وزیر امور خارجه دولت موقت لیبی شدند و وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. تصاویر دوربین‌های هتل نشان می‌دهد که سه شخص ناشناس که هنوز هویتشان مشخص نشده وی را به اجبار با خود برده‌اند.

از سوی دیگر یک منبع مسئول اعلام کرد: گروهی که حسن الصغیر را به زور بازداشت کرده یک گروه رسمی در دولت است و ساعاتی دیگر آزاد وی خواهد شد. اما این دستگیری‌ها غیرقانونی است.

انتهای پیام

کد N693879