مقابله با بوکوحرام و برگزاری انتخابات محور مذاکرات جان کری در نیجریه

آمريكا,نیجریه

وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفر به نیجریه با نامزدهای برجسته انتخابات ریاست جمهوری ماه آتی این کشور گفت‌وگو کرده و از آنها خواست تا پس از انتخابات اجازه ندهند خشونت به راه بیفتد. وی همچنین حملات بوکوحرام و شبه نظامیان این گروه را در این کشور محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در شرایطی که ارتش نیجریه در بزرگترین شهر این کشور واقع در شمال شرقی با افراط گرایان در حال مبارزه است جان کری،‌ وزیر امور خارجه آمریکا این مساله را که واشنگتن از تعهد ارتش نیجریه برای مبارزه با بوکوحرام ناامید شده است، کم اهمیت خواند.

جان کری گفت که تبادل اطلاعاتی با نیجریه همچنان ادامه دارد و چنانچه انتخابات 14 فوریه بدون خشونت و در روند کامل دموکراسی برگزار شود حاضر است که کارهای بیشتری انجام دهد.

وی گفت: آمریکا همکاری‌های خود را با نیجریه ادامه می‌دهد اما در پاسخ به این سوال که آیا این همکاری همواره طبق خواسته آمریکا و یا نیجریه پیش می‌رود، باید بگویم که خیر این طور نیست. گودلاک جاناتان، رئیس جمهوری نیجریه بار دیگر تاکید کرد که با جدیت به تعهداتش در قبال آمریکا عمل خواهد کرد و مبارزه با تروریسم جهانی خصوصا بوکوحرام را تا انتها پیگیری می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: من کاملا اطمینان دارم که ارتقای کانال‌های ارتباطی همکاری میان دو کشور در بستر همکاری بین‌المللی روز افزون بسیار حائز اهمیت است.

در مقابل گودلاک جاناتان در سخنانی تاکید کرد: من در خصوص بسیاری از مسائل از جمله همکاری‌های دو جانبه با وزیر خارجه آمریکا گفت‌وگو کردم و ما به مبارزه با تروریسم و گروه‌های شبه نظامی افراطی متعهدیم.

در شرایطی که عملیا‌ت‌های ارتش نیجریه علیه شبه نظامیان این کشور ادامه دارد، تحلیل‌گران مستقل روش‌های دولت جاناتان را علیه بوکوحرام محکوم می‌کنند و بر این باورند که آنها از بیکاری، بیگانگی، تنش‌های بومی و حکمرانی ضعیف جذب گروه‌های افراطی می‌شوند.

کری در جمع خبرنگاران در خصوص انتخابات آتی نیجریه گفت که واشنگتن و سایر کشورها با دقت این انتخابات را دنبال خواهند کرد و انتخابات آتی بزرگترین انتخابات دموکراتیک این قاره خواهد بود. وی گفت: بسیار اهمیت دارد که این انتخابات به صورت صلح آمیز برگزار شود و معتبر، شفاف و عادلانه باشد.

وزیر خارجه آمریکا دیدارهای جداگانه‌ای با گودلاک جاناتان و محمدو بوهاری، دیکتاتور سابق ارتش نیجریه که هم اکنون نامزد انتخابات ریاست جمهوری است داشت. بوهاری در سال 2011 از گودلاک جاناتان در انتخابات شکست خورد. وزیر خارجه آمریکا گفت که هر دو نامزدها متعهد به کاهش خشونت‌ها هستند.

انتهای پیام

کد N693854