دادستان کل کشور:

تجربه خوبی از تصدی‌گری دولت در بخش‌های اقتصادی نداریم

دادستان کل کشور گفت: بی‌رونقی اقتصادی موجب افزایش ورودی پرونده به دستگاه قضایی می‌شود و قطعا اقدامات دستگاه قضایی و برخورد با فساد اقتصای در رونق اقتصادی تأثیرگذار است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی با حضور در جلسه اتاق بازرگانی ایران گفت: امروز برای هیچ کس از دلسوزان انقلاب پوشیده نیست که رونق اقتصادی برای کشور ما یک ضرورت اجتناب ناپذیر محسوب می‌شود و تحقق رونق اقتصادی در گرو همکاری بسیار صمیمانه و تعامل همه بخش‌های کشور از جمله دولت، مجلس، دستگاه قضایی، بخش خصوصی و همه کسانی که در بخش اقتصاد فعالیت دارند، است.

وی ادامه اداد: در نشستی که مسئولین با مقام معظم رهبری داشتند ایشان فرمودند که در حوزه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی توانسته‌ایم گام‌های بلندی را برداریم و در حوزه اقتصادی نیز باید کارهای بزرگی را انجام دهیم که برای رسیدن به این امر نیازمند یک جهش جدی هستیم.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: ما در جهت تولید دچار ضعف هستیم و دشمن از این موضوع به عنوان نقطه ضعف در تحریم‌ها علیه ما استفاده کرده است.

وی با اشاره به این‌که تصدی‌گری دولت باید نسبت به بخش‌های اقتصادی کاهش و نظارت آن افزایش پیدا کند، گفت: ما تجربه خوبی از تصدی‌گری دولت در بخش‌های اقتصادی نداریم. قوانین و مقررات و برنامه‌های توسعه به این موضوع تاکید کرده‌اند که باید تصدی‌گری دولت روز به روز کاسته و نظارت آن افزایش پیدا کند؛ زیرا دولت کنترل‌گر خوبی در بخش‌های اقتصادی نیست.

دادستان کل کشور با بیان این‌که بنای اصل 44 قانون اساسی تنها واگذاری صرف نبود، خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌های مهم اصل 44 توانمندسازی بخش‌های خصوصی بود. این توانمندسازی سازوکارهای خاص خودش را دارد. در واقع بخش‌های خصوصی مثل اتاق بازرگانی باید نگاهی به درون بخش‌ها داشته باشند. اگر به تاریخچه اقتصاد ایران نگاه کنید متوجه می‌شوید که گرایش به دلالی بیشتر از تولید است، البته کارهای تولیدی ارزشمندی صورت گرفته است.

وی اظهار کرد: یکی از آفت‌ها در تولید عدم توجه به ارزش‌های حاکمیتی است. در واقع نباید فقط در تولیدات به ارزش افزوده و سود توجه شودغ بنابراین می‌طلبد که بخش‌ها به این موارد نیز توجه کنند.

رئیسی با بیان اینکه رابطه متقابلی بین مسائل اقتصادی و مسائل قضایی وجود دارد، تصریح کرد: بی‌رونقی اقتصادی موجب افزایش ورودی پرونده به دستگاه قضایی خواهد شد. مشکلات اقتصادی دارای عکس‌العملی است که در آن عکس‌العمل‌ها شاهد افزایش پرونده در دستگاه قضائی هستیم. اقدامات دستگاه قضایی و برخورد با فساد اقتصادی در رونق اقتصادی تأثیر دارد.

ادامه دارد ...

کد N693835