نیشابوری: فصل جدیدی در رابطه جهان اسلام با جوانان دنیای غرب ایجاد شده است

اسلام,نامه رهبري به جوانان

یک عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار گفت: مقام معظم رهبری با خطاب قرار دادن جوانان غرب در پیامی محبت‌آمیز فصل جدیدی را در رابطه با جهان اسلام با جوانان غرب ایجاد کردند.

محمد نیشابوری در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: از دیدگاه تمام رهبران دنیا آینده‌ساز هر کشوری نسل جوان آنان است. با توجه به اتفاقات سالهای اخیر آمریکا و اروپا که ما اصطلاحا از آن‌ها به عنوان کشورهای غربی یاد می کنیم نارضایتی نسل جوان از سیاست‌های داخلی و خارجی‌شان را دیده‌ایم. جنبش وال‌ستریت جنبش ایتالیا، آلمان، انگلیس و فرانسه نمونه‌ای از آن‌ها است. در کنار این جنبش ها ترکیب جمعیتی از جوانان تشکیل شده که به دلیل مسائلی مثل بیکاری، فشار اقتصادی و آموزشی این جنبش های اعتراضی را شکل دادند.

وی ادامه داد: کسانی که برای کشورهای غربی تصمیم می گیرند از لحاظ سنی با نسل جوان فاصله زیادی دارند. تصمیم های اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی توسط نسلی انجام می‌گیرد که دیگر ظرفیت تغییر ایدئولوژی هایش را ندارد و باورش این است که کارهایی که انجام می‌دهد درست است و نقدی بر آن‌ها وارد نیست. نسل تصمیم گیرنده غرب با نسل جوانش تفاوت های ماهوی و فکری زیادی دارد.

این فعال سیاسی با بیان اینکه نسل جوان آمادگی پذیرش افکار جدید را دارد یادآور شد: وقتی نسل جوان مخاطب حرفهایی قرار می گیرد در وهله اول متوجه می‌شود که به او هویت داده شده است . همین کار باعث ایجاد انگیزه و توجه بیشتر به پیام های آتی خواهد شد. همچنین روشی در نامه ارسالی مقام معظم رهبری به جوانان غربی دیده می‌شود. قاعدتا آن‌ها نیز نسبت به کارهای مسئولان در سیاست داخلی و خارجی شان نقدهای جدی دارند که همین انتقادات نقطه اشتراکی میان آن جوانان با تفکرات اسلامی خصوصا نظام جمهوری اسلامی می‌شود.

وی با تاکید بر اهمیت زمان ارسال پیام مقام معظم رهبری به جوانان غربی خاطر نشان کرد: زمان ارسال این نامه مقارن اتفاقات فرانسه و از طرفی تندروی های بیش از اندازه داعشی ها که تصویری غلط از اسلام داده‌اند، شده است. واژگان محبت آمیز همراه با احترام و بی‌طرفی مقام معظم رهبری در این نامه همگرایی را برای جوانان غربی ایجاد کرده . می‌توان گفت زمان و جامعه هدف این پیام به خوبی انتخاب شده است که می تواند فصل جدیدی برای دنیای اسلام و جهان جوان غرب ایجاد کند.

نیشابوری تفحص و پژوهش در باب موضوعات این نامه را ضروری دانست و تصریح کرد: نباید چنین پیامی را صرفا برای ثبت در تاریخ بدانیم. نظام، دانشگاه‌ها ، حوزه علمیه و جوانان باید پیگیر پیام‌های این نامه باشند. می‌شود در قالب کرسی های آزاد اندیشی با جوانان و متفکران غربی پیگیر محتوای این نامه شد.

وی در پایان تاکید کرد: باید جوامع اسلامی با جوامع دانشگاهی غربی به گفتگو بپردازند. درست نیست فکر کنیم که وظیفه‌مان مسلمان کردن غربی هاست بلکه در وهله اول باید به فکر برطرف شدن فضای دشمنی با اسلام باشیم. از طرفی نیز باید بگذاریم تا ادیان دیگر در کنار دین اسلام از ماهیت خود دفاع کند. از این طریق است که محبت و رأفت بین ادیان الهی برقرار می‌شود.

انتهای پیام

کد N693768