در گفت‌وگو با ایسنا

جودکی: باید از فرصت روی کار آمدن پادشاه جدید عربستان در بهبود روابط استفاده کرد

ايران,عربستان

یک کارشناس مسائل منطقه گفت: ایران در ازای ارسال پیام‌های مثبت به منطقه و عربستان می‌تواند تا حدی انتظار دریافت جواب‌های مثبت بیشتری از سوی آنها داشته باشد.

حجت‌الله جودکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به روی کار آمدن پادشاه جدید در عربستان، تأکید کرد: روی کار آمدن پادشاه جدید در این کشور فرصتی است و ما باید از آن برای بهبود روابط و گسترش مناسبات بین ایران و عربستان استفاده کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت فعلی در منطقه و حضور گروه‌های تروریستی و تندرو در کشورهای منطقه باید روابط کشورهای خاورمیانه به سمت تنش‌زدایی پیش برود.

این کارشناس مسائل منطقه با بیان این‌که درگذشت پادشاه عربستان و جانشین شدن سلمان بن عبدالعزیز به جای او می‌تواند به منزله نقطه عطفی در روابط عربستان با کشورهای مختلف باشد، گفت: همان طور که روی کار آمدن پادشاه جدید می‌تواند فرصت‌های زیادی را پیش روی مردم این کشور قرار دهد می‌تواند نقطه عطفی هم برای پیوند مجدد و تصحیح سیاست‌های کشورمان در قبال عربستان باشد.

وی گفت: در صورتی که ایران سیاست‌های مناسبی را در پیش بگیرد دیگر نباید نگران 50 درصد دیگر که سهم عربستان است باشیم. قطعاً در شرایطی که دیپلماسی رعایت شود مانند سفر ظریف و تسلیت گفتن به مناسبت درگذشت پادشاه عربستان و دادن پیام تبریک و تسلیت روحانی به پادشاه جدید این کشور می‌توان انتظار بهبود روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان را داشت؛ چرا که این‌گونه رفتارها به نوعی تأکید بر روابط دوجانبه میان کشورها قلمداد و شروع خوبی برای آغاز مجدد روابطی مثبت محسوب می‌شود.

جودکی با تأکید بر این‌که نباید بر زخم‌های گذشته روابط کشورها نمک پاشید، خاطرنشان کرد: متأسفانه شاهد برخی افراطی‌گری‌ها در داخل کشور نیز هستیم و می‌بینیم که آنها در مقابل برخی مسائل موضع‌گیری‌های تندی دارند که این می‌تواند بر سیاست خارجی ما نیز تأثیر بگذارد. از سوی دیگر وقتی در روزنامه‌ای تیتری زده می‌شود یا موضعی نسبت به مسئول کشور دیگری از سوی رسانه‌ها گرفته می‌شود باید در نظر بگیریم که آیا اگر همین رفتار با خود ما هم از سوی رسانه‌های کشورهای دیگر انجام شود باعث ناراحتی ما خواهد شد یا خیر.

این کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: از نظر من اگر ما سیاست مستقلی را در قبال عربستان در پیش بگیریم قطعاً شاهد تأثیر‌های مثبتی در منطقه هم خواهیم بود و با توجه به ملتهب بودن جو منطقه که به واسطه پیدایش افراط‌گرایی و افزایش قیمت نفت پدید آمده است سیگنال‌های منفی را منتقل کرده است اگر از تغییر پادشاهی در عربستان استفاده کنیم و پالس‌ها و سیگنال‌های مثبتی را بفرستیم می‌توانیم شاهد تأثیرات مثبتی در منطقه باشیم.

وی در پایان با بیان این‌که هر قدر ایران پیام‌های مثبت بیشتری را به منطقه و عربستان ارسال کند می‌تواند تا حدی منتظر دریافت جواب‌های مثبتی هم باشد، افزود: شاید با وجود عملکرد مثبت، ما در کوتاه مدت پاسخ مثبتی از سوی آنها دریافت نکنیم ولی قطعاً در درازمدت فضا در روابط دو کشور تغییر کرده و می‌توانیم امیدوار باشیم که روابط با کشورهای منطقه به ویژه با عربستان بهبود خواهد یافت و به طور کلی تنش‌زدایی بهترین رویکرد ایران در قبال عربستان و کشورهای منطقه خواهد بود چرا که تنش‌زایی به هیچ کشوری کمک نخواهد کرد.

انتهای پیام

کد N692635