آلمان صادرات تسلیحات به عربستان را متوقف می‌کند

روزنامه بیلد آلمان گزارش داد، دولت برلین صادرات تسلیحات به عربستان را به دلیل بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه متوقف کرده است.

روزنامه بیلد آلمان گزارش داد، دولت برلین صادرات تسلیحات به عربستان را به دلیل بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه متوقف کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طبق گزارش روزنامه بیلد، سفارشات تسلیحات از سوی عربستان می‌تواند به "سادگی رد شود" و یا "برای بررسی بیشتر به بعد موکول" شود اما این اطلاعات رسماً تایید نشده است.

براساس گزارش بیلد، این تصمیم روز چهارشنبه در شورای امنیت ملی اتخاذ شد که هیاتی دولتی متشکل از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و زیگمار گابریل، معاون صدراعظم و هفت تن از وزرا است.

بیلد در ادامه به نقل منابع دولتی گزارش داد، شرایط در منطقه بسیار بی‌ثبات است و نمی‌توان در چنین وضعیتی سلاح ارسال کرد. دولت عربستان یکی از مشتریان مهم صنعت تسلیحات آلمان به شمار می‌رود و در سال 2013 ارسال تسلیحاتی به ارزش 360 میلیون یورو به این کشور مجوز گرفت.

عربستان سعودی همچنین به دلیل رفتار سختگیرانه با فعالان مورد انتقاد گروه‌های حقوق بشری قرار دارد و رفتار نامناسب آنها با اقلیت‌های مذهبی و زنان و نیز عدم شفافیت در سیستم حقوقی همواره در کانون توجیه حقوق بشری‌ها قرار دارد.

طبق نظرسنجی روزنامه بیلد آلمان، 78 درصد معتقدند که برلین باید فروش تسلیحات به عربستان را متوقف کند و 60 درصد نیز می‌خواهند که به دلیل نقض‌های حقوق بشری عربستان، تمام روابط تجاری برلین با ریاض قطع شود.

انتهای پیام

کد N692373