با موافقت نمایندگان تصویب شد؛

معافیت از مالیات فعالیت‌ صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از ابتدای 95

مجلس

صندوق سرمایه گذاری مشترک گونه‌ای نهاد مالی است که وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران را در یک مجموعه اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند و هر سرمایه گذار به نسبت سهم خود در مجموعه، از سود و یا ضررهای حاصل از این سرمایه گذاری سهم می‌برد.

نمایندگان با معافیت از مالیات و عوارض فعالیت‌های صندوق در حوزه بازار سرمایه از ابتدای سال 1395 موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، نمایندگان در نشست علنی یکشنبه 5 بهمن‌ماه مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی مواد الحاقی لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور با 140 رأی موافق، 22 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 223 نماینده حاضر با ماده الحاقی 26 مبنی بر معافیت از مالیات و عوارض فعالیت های صندوق در حوزه بازار سرمایه از ابتدای سال 1395 موافقت کردند.

در جریان بررسی این ماده الحاقی محمدمهدی مفتح پیشنهاد حذف این تبصره را مطرح کرد که با مخالفت نمایندگان مواجه شد.

نماینده دولت در مخالفت با این پیشنهاد عنوان کرد این صندوق، صندوق سرمایه‌گذاری مشترک است و بعد از انحلال٬ این صندوق به دولت باز می گردد.

گفتنی است صندوق سرمایه‌گذاری مشترک٬ گونه‌ای نهاد مالی است که وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران را در یک مجموعه اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند و هر سرمایه گذار به نسبت سهم خود در مجموعه، از سود و یا ضررهای حاصل از این سرمایه گذاری سهم می‌برد.

براساس تبصره 5 ماده الحاقی 26 فعالیت های صندوق در حوزه بازار سرمایه از ابتدای سال 1395 از هر گونه مالیات و عوارض معاف می‌باشد.

کد N692327