هشدار سازمان ملل نسبت به تبدیل دارفور به مکانی امن برای تندروها

کارشناسان سازمان ملل با اشاره به تشدید درگیری‌ها و خشونت در منطقه دارفور هشدار دادند که غرب سودان به مکانی بسیار امن برای تندروها تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای شرق الاوسط، منطقه دارفور سودان در پی حمل سلاح توسط قبال غیرعربی در سال 2003 علیه حکومتی که زمام آن را دولتمردان عرب برعهده دارند شاهد درگیری‌ها و خشونت‌های گسترده‌ای بوده به نحوی که سازمان ملل اعلام کرد در جریان درگیری‌ها و خشونت‌های رخ داده در این منطقه تاکنون حدود 300 هزار تن کشته شدند.

در تازه‌ترین گزارش‌های کمیته کارشناسان سازمان ملل در خصوص حملات نیروهای دولتی علیه افراد تندرو آمده که تعداد این حملات کم بوده و تنها چندین حمله علیه مخالفان مسلح صورت گرفته و علاوه بر این چندین حمله پراکنده از سوی کسانی که گفته می‌شود از حامیان دولت هستند صورت گرفته است.

در این گزارش آمده است که طی این حملات حدود هزاران روستا در دارفور ویران شده و تعداد زیادی از مردم یعنی حدود نیم میلیون تن در این منطقه آواره شده‌اند.

کارشناسان سازمان ملل اعلام کردند که اوضاع امنیتی لیبی، منطقه ساحل و خاورمیانه به دلیل اقدامات تندروها و بیانیه‌های دولت سودان مبنی بر حمایت از تندروهای لیبی، به شدت نگران کننده و خطرناک شده است.

کارشناسان اعلام کردند که منطقه دارفور می‌تواند به دلیل وجود حفره‌ها و مکان‌های خالی در مرزها و وجود همبستگی میان قبایل سودانی با افراد عرب آفریقای مرکزی، لیبی، مالی و نیجریه به منطقه‌ای بسیار مناسب برای جولان دادن افراد تندرو تبدیل شود که امکان شناسایی میزان خطرناک‌ بودن آنان بسیار دشوار است.

کارشناسان سازمان ملل همچنین از وجود پیامدهای جنگ‌های داخلی در سودان جنوبی ابراز نگرانی کردند.

از سوی دیگر سازمان ملل ضمن محکوم کردن بمباران‌ بیمارستانی در کردفان جنوبی در سودان این اقدام را نقض قوانین حقوق بشر خواند.

بنابر گزارش‌ها در پی این بمباران ساختمان اصلی بیمارستان مذکور خسارت جدی دید و چندین تن زخمی شدند.

سازمان ملل در پایان از تمامی طرف‌های درگیر در سودان خواست تا به مسئولیت‌های انسانی خود عمل کرده واز طریق تامین امنیت کشور از شهروندان خود حمایت کنند.

انتهای پیام

کد N692312