وزیر دادگستری:

بدون سازوکارهایی برای استرداد اموال، نظام مبارزه با فساد کارآمد نیست

سیاسی

وزیر دادگستری گفت: در جهان آمار اموال به سرقت رفته توسط مفسدین اقتصادی و صاحب منصبان دولتی به خارج از مرزها بین 20 تا 40 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی طی سخنانی در نشست ملی بررسی حالات و شیوه‌های استرداد اموال ذیل کنوانسیون ملل متحد برای مبارزه با فساد، اظهار کرد: متاسفانه فساد پدیده شومی است که همه جهان را به شکلی آلوده کرده و علیرغم همه تلاش‌های داخلی و بین‌المللی برای مبارزه با آن همچنان رو به گسترش است.

وی ادامه داد: آمار تقریبی از وجود حدود 5 تریلیون دلار فساد در هر سال و آمار بانک جهانی مبنی بر وجود یک تریلیون دلار رشوه حکایت دارد که این آمار هرچند قدیمی شده‌اند اما هنوز تکان دهنده است، در حالی که در جهان آمار اموال به سرقت رفته توسط مفسدین اقتصادی و صاحب منصبان دولتی به خارج از مرزها بین 20 تا 40 میلیارد دلار برآورد می‌شود و میزان اموال مسترد شده بسیار ناچیز و در حد صفر است.

وی با بیان این‌که مبارزه با فساد یک فرایند جامع است که از پیشگیری آغاز و تا استرداد اموال ادامه دارد، گفت: بدون وجود سازوکارهای موثر برای استرداد اموال هیچ نظام مبارزه با فسادی موثر و کارآمد نخواهد بود. مفسدین اقتصادی زمانی در ارتکاب به فساد تردید خواهند کرد که بدانند اموالی که به غارت می‌برند در نهایت بازگردانده می‌شود و هیچ جایی از جهان پناه آنها و اموالی که با فساد به دست می‌آورند نخواهد بود.

پورمحمدی اظهار کرد: با توجه به این امر که سالانه میلیاردها دلار اموال عمومی کشورهای در حال توسعه به کشورهای توسعه یافته منتقل می‌شود و در بانک‌های این کشورها ذخیره می‌شود، استرداد اموال ناشی از فساد برای کشورهای در حال توسعه از اهمیت بسزایی برخوردار است. به همین دلیل در دوران مذاکرات مربوط به انعقاد کنوانسیون ملل متحد برای مبارزه با فساد این کشورها تاکید داشته‌اند که موضوع استرداد اموال نیز به عنوان یک بخش مستقل در متن کنوانسیون گنجانیده شود. در حال حاضر استرداد اموال یکی از فصول اصلی کنوانسیون است.

ادامه دارد ...

کد N692305