آغاز سفر اوباما به هند

رئیس‌جمهوری آمریکا صبح امروز (یکشنبه) وارد دهلی‌نو شد تا فردا در مراسم روز جمهوری این کشور شرکت کرده و در حاشیه آن برای ارتقای روابط دو جانبه واشنگتن - دهلی‌نو تلاش کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا صبح امروز (یکشنبه) وارد دهلی‌نو شد تا فردا در مراسم روز جمهوری این کشور شرکت کرده و در حاشیه آن برای ارتقای روابط دو جانبه واشنگتن - دهلی‌نو تلاش کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در تلاش است تا از دیدارهای دو جانبه با نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند برای ارتقای همکاری‌ها در زمینه تغییرات جوی، صنایع دفاعی و اقتصاد استفاده کند. این اولین بار است که یک رهبر آمریکا دو بار در دوران ریاست جمهوری‌اش به هند سفر می‌کند.

مودی شخصاً برای استقبال از اوباما به فرودگاه دهلی‌نو رفت و از رهبر آمریکا و همسرش استقبال کرد. طبق برنامه‌ریزی‌ها، اوباما پیش از آغاز مراسم جشن روز جمهوری با مودی دیدار خواهد کرد و در ضیافت شام نخست‌وزیر هند در کاخ ریاست‌جمهوری شرکت می‌کند.

وی همچنین در مراسم درختکاری و اعطای حلقه گل بر روی قبر ماهتما گاندی، نماد استقلال هند شرکت می‌کند. اندکی پیش از سفر اوباما به هند، کاخ سفید در حرکتی نمادین اعلام کرد که بازدید اوباما از تاج محل در آگرا لغو شده است. در ازای آن اوباما می‌خواهد به عربستان سعودی برود تا به خانواده آل سعود مرگ ملک عبدالله را تسلیت بگوید.

به نظر نمی‌رسد که سفر اوباما به هند بتواند تغییرات زیادی در سیاست‌های دو کشور و دستور کارها به وجود آورد اما همین حقیقت که رهبران دو کشور با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند، امیدی برای پیشرفت در مناسبات حاصل می‌شود. انتظار می‌رود که اوباما در این سفر مودی را برای ایجاد تغییراتی در مناسبات اقتصادی ترغیب کند تا شرکت‌های آمریکایی بتوانند در توافق‌های هسته‌ای سرمایه‌گذاری کنند.

رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از سفر در مصاحبه با ایندیا تودی دو طرف را «شرکای عادی» توصیف کرده است.

وی گفت: زمانی که من در سال 2010 در پارلمان هند سخنرانی کردم، نظراتم را در مورد اینکه هند و واشنگتن چطور می‌توانند تبدیل به شرکای جهانی برای مقابله با چالش‌های جهانی شوند، بازگو کردم.

انتهای پیام

کد N691990