درخواست اتحادیه اروپا و ناتو از مسکو برای توقف حمایت از جدایی‌طلبان در شرق اوکراین

اتحاديه اروپا,روسيه,ناتو

اتحادیه اروپا و ناتو در حالی از مسکو خواستند که حمایت از جدایی طلبان شرق اوکراین را متوقف کند که مقام‌های اتحادیه اروپا در حال بررسی برای برگزاری نشستی اضطراری در پی کشته شدن 30 تن در ماریوپل و افزایش تنش‌ها در شرق اوکراین هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، لتونی که ریاست دوره‌ای و شش ماهه اتحادیه اروپا را تا ژوئیه 2015 برعهده دارد، خواستار برگزاری یک نشست فوق‌العاده در شورای امور خارجی این اتحادیه شده است. وزارت امور خارجه این کشور اعلام کرد، شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد رویه تمایلی برای دستیابی به یک قطعنامه صلح‌آمیز برای حل بحران اوکراین به ویژه پس از رخدادهای اخیر در ماریوپل، شرق اوکراین ندارد.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: افرادی که مسوول این رخدادها هستند باید مطلع باشند که جامعه بین‌الملل بدون شک واکنش نشان می‌دهد.

در همین حال، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو به روسیه تاکید کرد تا بیش از این موجبات بی‌ثباتی اوکراین را فراهم نکند و به قوانین و تعهدات بین‌المللی پایبند بماند.

وی در بیانیه‌ای گفت: درگیری‌ و ناآرامی‌ها در شرق اوکراین به شدت در حال افزایش است و شواهد نشان از اقدامات گسترده و خصمانه مخالفان حامی روسیه در این منطقه دارد. ما در چند ماه گذشته شاهد حضور نیروهای روسی در شرق اوکراین بوده‌ایم؛ اقدامی که روسیه مکرراً آن را محکوم می‌کند.

محکومیت‌ها از جانب اتحادیه اروپا و ناتو پس از کشته شدن 30 تن در بندر ماریوپل و به دستور الکساندر زاخارچنکو، رهبر منطقه خودمختار دونتسک مطرح شد.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز حمله راکتی به ماریوپل را محکوم و در بیانیه‌ای اعلام کرد چنین اقداماتی تنها باعث افزایش ناارامی‌ها و درگیری‌ها و مخدوش شدن روابط میان روسیه و اتحادیه اروپا می‌شود.

وی با تاکید به روسیه، از این کشور خواست تا به صورت مستقیم برای پایان دادن به خشونت‌ها در اوکراین میانجی‌گری کند و افزود: من از مسکو می‌خواهم تا از تاثیر و نفوذ مستقیم خود بر جدایی‌طلبان شرق اوکراین و توقف حمایت مالی، نظامی و سیاسی از آنها استفاده کند.

میانجی‌گری روسیه از وقوع پیامدهای ناگوار جلوگیری به عمل می‌آورد. افرادی که عامل اقدامات خصمانه هستند باید این رویکرد را کنار بگذارند و به تعهداتشان عمل کنند.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد، دونالد تاسک، رئیس شورای اروپایی نیز در تماسی تلفنی با پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین با وی درباره اقداماتی که جامعه بین‌الملل باید در مواجهه با خشونت‌های رو به رشد در این کشور انجام دهد، به گفت‌وگو پرداخت.

انتهای پیام

کد N691961