صادق خرازی:

مجلس باید با احمدی‌نژاد برخورد می‌کرد /دولت روحانی مظلوم است

سیاست خارجی

چین و روسیه با قاشق خالی حق ایران را می‌دادند /ظریف انسانی مومن و معتقد است /چین و روسیه در هر دوره از مذاکرات به دنبال منافع خود بودند و خدمتی به ایران نکردند /فرسایشی شدن مذاکرات به نفع ما نخواهد بود/مذاکره با آمریکا از دولت احمدی‌نژاد شروع شد

نیمه‌شب گذشته برنامه "نگاه یک" شکبه اول سیما، میزبان سید محمد صادق خرازی و علیرضا زاکانی در مناظره‌ای با موضوع مذاکرات هسته‌ای بود.

به گزارش ایلنا به نقل از ندای ایرانیان، خرازی در ابتدا توضیح داد: وقتی از آمریکا صحبت می‌شود باید ببینیم منظورمان کدام آمریکا است؛ سیستم دولتی یا نهادهای حاکم. بخشی از آمریکا اعلام کرده که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست اما بخشی دیگر مانند کنگره معتقد است که ایران به دنبال این فناوری است.

وی در ادامه گفت: وزارت خارجه آمریکا برایش مسجل است که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست اما فشارهایی را تحمیل می‌کنند تا امتیازات بیشتری بگیرند. مخالفت‌های اسراییل، لابی‌های کنگره و فشارهای آمریکا باعث شدند که تحریم‌ها وضع شوند.

خرازی در واکنش که اظهارات زاکانی در خصوص صدور قطع‌نامه‌های شورای حکام در دولت اصلاحات تصریح کرد: بین قطعنامه شورای امنیت و بیانیه شورای حکام تفاوت وجود دارد و باید به آن دقت کرد. من به عنوان یک دیپلمات که در جریان کل مذاکرات از اول در پاریس بودم اعلام می‌کنم که پرونده ایران حقوقی است.

وی تاکید کرد: در چهار سال دوم دولت احمدی‌نژاد مذاکره جدی صورت نگرفت و عملا شاهد مذاکره نبودیم. آنچه که امروز صورت می‌گیرد مذاکره است که سقف و کف معینی دارد و دولت‌ها قدرت چانه‌زنی در آن دارند.

سفیر اسبق ایران در سازمان ملل گفت: دلیل اینکه پرونده ایران کم کم به سمت امنیتی شدن رفت، برخی شعارها و جبهه‌گیری‌ها در دولت دهم بود. در فرایند اتمی زدایی غرب به دنبال این بود که دانش هسته‌ای را از ایران بگیرند. از طرفی ایران به دنبال انرژی هسته ای برای استفاده صلح آمیز است تا فردا پاسخگوی نسل‌های آینده باشد.

صادق خرازی تصریح کرد: آنچه مهم است این است که در اواخر دولت دهم آلمانی‌ها پیامی از سوی آمریکا مبنی بر مذاکره دادند. به همین مناسبت در شورای عالی امنیت ملی با نظارت رهبر تصمیم گرفته شد که مذاکرات آغاز شود. مذاکره مستقیم ایران و آمریکا از اواخر دولت دهم و وزارت آقای صالحی و توسط معاون وزارت خارجه در عمان شروع شد.

وی افزود: پذیرفتن اینکه چین، آمریکا و روسیه وارد مذاکرات شوند به صلاح نبود. چین و روسیه در هر دوره از مذاکرات به دنبال منافع خود بودند و خدمتی به ایران نکردند. روسیه در تمام این مدت با قاشق خالی حق ایران را می‌داد. احمدی‌نژاد در آن زمان گفت که تمام کشورها با هواپیمای اختصاصی به مذاکره با ایران آمدند و این صحبتی اشتباه بود. در تمام ادوار مذاکرات رهبری نظارت داشتند.

خرازی در حمایت از صداقت و تعهد وزیر امور خارجه اذعان کرد: من 26 سال است که دکتر ظریف را می‌شناسم و او را انسانی مومن و معتقد می‌دانم. مذاکرات فعلی هم به نتیجه نمی‌رسد مگر آنکه با تمام کشورهای مرتبط مذاکره شود.

وی تاکید کرد: مجلس باید با احمدی‌نژاد برخورد می‌کرد. همین سکوت مجلس بود که باعث شد مردم 8 سال تاوان این اشتباهات را بپردازند.

سید محمد صادق خرازی ضمن ارزیابی عملکرد وزارت خارجه در مذاکرات گفت: نحوه پیشرفت مذاکرات در ژنو نشان داد که ما توانای فوق‌العاده بالایی در مذاکرات داریم و اکنون به نوعی موازنه قدرت جدیدی رسیده‌ایم. البته به نظرم مذاکرات ما با غرب طولانی خواهد بود و با چند مذاکره به نتیجه نخواهد رسید. هرچند که فرسایشی شدن مذاکرات هم به نفع ایران نخواهد بود.

وی در پایان توضیح داد: در فضای سیاست داخلی شاید بتوان همه نوع حرفی را زد اما در فضای دیپلماتیک هر واژه‌ای بار معنایی خودش را دارد. ادبیات سیاسی ما هم معنای خودش را خواهد داشت. اگر ما بخواهیم به منافع ملی فکر کنیم نباید آن را با دعواهای داخلی بین خودمان مربوط کنیم. همه ما باید از مذاکرات دفاع کنیم. این استراتژی زیر نظر رهبر انقلاب انجام می‌شود. آمریکا دشمن ایران است و قطعا دوست ما نیست اما معتقدم که دولت یازدهم با دیپلماسی هوشمند موازنه قدرت را بهبود خواهد داد. دولت روحانی مظلوم است و باید به آن کمک کرد.

کد N691913