مجوز سازمان مدیریت برای بهره‌برداری خدمات ناشی از اجرای طرح‌ها صادر شد

سیاسی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده‌ای از لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، به سازمان مدیریت مجوز دادند تا کالاها و خدمات ناشی از اجرای طرح‌ها و پروژه‌های واگذار شده را خریداری کند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی گزارش کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در مورد مواد ارجاع داده شده به کمیسیون، در دستور کار مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با تصویب ماده‌ای از این لایحه، به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور اجازه دادند تا با هماهنگی وزارتخانه، شرکت‌ها و موسسات دولتی، کالاها و خدمات ناشی از اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها و فعالیت‌های مورد واگذاری را در صورت ضرورت، تا سقف هزینه یا قیمت تمام شده برای خود با عقد قرارداد به مدت مندرج در مزایده یا مناقصه، از بخش غیردولتی، خریداری و در صورت عدم نیاز به خرید، اجازه بهره‌برداری یا فروش در داخل یا خارج را به بخش غیردولتی بدهند.

علاوه بر این مقرر شد در مواردی که طرح‌ها، پروژه‌ها و فعالیت‌های مورد واگذاری، فاقد توجیه اقتصادی است و نیاز به پرداخت کمک دارد، میزان کمک در آگهی مناقصه یا مزایده درج شود.

وکلای ملت همچنین مصوب کردند رعایت شرایط رقابتی و برگزاری مزایده عمومی برای خریداران طرح‌ها، پروژه‌ها و فعالیت‌ها و برگزاری مناقصه عمومی برای فروشندگان کالاها و خدمات ناشی از اجرای طرح‌ها، پروژه‌‌ها و فعالیت‌ها الزامی است.

آیین‌نامه اجرایی این ماده با پیشنهاد مشترک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و وزارت اقتصادی و امور دارایی ظرف دو ماه پس از ابلاغ این قانون، به تصویب هیات وزیران می‌رسد.