قاهره در سالروز انقلاب 25 ژانویه امنیتی شد

مصر

ارتش مصر به مناسبت فراخوان برگزاری تظاهرات در چهارمین سالروز انقلاب 25 ژانویه 2011 با ایجاد مراکز ایست‌ بازرسی و تدابیر شدید امنیتی، ورودی‌های میدان التحریر قاهره را بست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی شبکه الجزیره، ارتش مصر به مناسبت چهارمین سالروز انقلاب 25 ژانویه سال 2011 میلادی و همزمان با فراخوان جنبش‌های انقلابی برای برپایی تظاهرات در خیابان‌ها و میدان‌های سطح کشور آن هم برای محکومیت حکم تبرئه حسنی مبارک و پسران وی،‌ تدابیر شدید امنیتی را در سطح میدان‌های شهر اتخاذ کرد.

نیروهای امنیتی مصر از ورود ده‌ها تن از خانواده‌های انقلابیون مصر آن هم ساعاتی پیش از آغاز مراسم سالروز انقلاب 25 ژانویه به میدان التحریر ممانعت کردند.

نیروهای امنیتی مصر با مستقر کردن نیروهای خود در مرکز پایتخت قاهره در میدان التحریر، به منظور جلوگیری از هرگونه تجمعات تدابیر شدید امنیتی را اتخاذ کردند.

وزارت کشور مصر نیز اعلام کرد که طی این مراسم به هیچ کس اجازه برگزاری تجمعات داده نمی‌شود.

پیشتر میدان التحریر در اعتراض به ربوده شدن چندین جوان مخالف عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر شاهد تظاهرات گسترده بود تظاهرکنندگان در این تجمع با سردادن شعارهایی خواهان براندازی نظام حاکم شدند.

پیشتر نیز شیما الصباغ، یک دختر جوان وابسته به جریان سوسیالیستی پیش از مراسم سالگرد انقلاب 25 ژانویه در پی شلیک گاز اشک آور توسط نیروهای امنیتی در نزدیکی میدان التحریر جان خود را از دست داد.

شاهدان عینی اعلام کردند که ده‌ها تن از طرفداران حزب ائتلاف مردمی سوسیالیستی مصر برای برگزاری تظاهرات به سمت میدان التحریر تجمع کرده بودند که نیروهای امنیتی به سمت آنان یورش برده و با شلیک گلوله به سمت آنان چند تن از آنان را کشتند.

در همین راستا ابراهیم محلب، نخست وزیر مصر اعلام کرد که تحقیقات کامل در این خصوص ادامه دارد و به دادستان کل دستور داده تا در خصوص کشته شدن این عضو حزب ائتلاف مردمی سوسیالیستی تحقیقات خود را ادامه دهد.

شاهدان عینی این ماجرا، نیروهای امنیتی مصر را به حمله وحشیانه علیه تظاهرکنندگان محکوم کردند.

انتهای پیام

کد N691859