کمیسر مستقل حقوق بشر در گفتگو با مهر:

اهداف آغاز جنگ نفتی علیه ایران/ تحریم نقض حقوق بشر است

سیاسی

کمیسر مستقل حقوق بشر از اندونزی با اشاره به اهداف کشورهای منطقه از آغاز جنگ نفتی علیه ایران تاکید کرد که تحریم نقض حقوق بشر است.

پروفسور «ستی روهینی دزوهیاتین» کمیسر مستقل حقوق بشر از اندونزی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در این باره که "آیا تحریم ها نمونه ای از نقض حقوق بشر است؟" گفت: بله همینطور است، تحریم ها نمونه بارز نقض حقوق بشر است.

وی در پاسخ به این پرسش که "چرا غرب به ویژه آمریکا بر اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران اصرار می ورزد؟" گفت: این موضوع به دلیل منافع سیاسی است. غربیها به بهانه امنیت خود در پی مطرح کردن این موضوع در شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند.

پروفسور ستی روهینی دزوهیاتین در پاسخ به این پرسش "چرا برخی از کشورهای منطقه در قبال جنگ نفتی علیه ایران سکوت اختیار کرده اند و اقدامی را در این زمینه انجام نمی دهند؟" گفت: این سوال بسیار پیچیده ای است اما واقعیت امر این است که این کشورها اهداف متفاوت و دیدگاههای مختلفی را دنبال می کنند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز اذعان کرده است که کاهش قیمت نفت تا حدود زیادی یک تصمیم سیاسی است که با هدف وارد کردن فشار به اقتصاد روسیه و تضعیف آن می باشد. جان مک کین سناتور جمهوری خواه نیز به صراحت گفته که باید از عربستان به خاطر تلاش برای کاهش قیمت نفت قدردانی کرد زیرا منجر به وارد شدن زیان به اقتصادهای روسیه و ایران می شود.

اقتصاد روسیه از بحران حادی به سبب پایین آمدن قیمت نفت رنج می برد زیرا این کاهش قیمت به زیان حدود صد میلیارد دلاری سالانه منجر می شود و اگر کاهش قیمت نفت ادامه پیدا کند قابل افزایش نیز است. اقتصاد روسیه تا حدود 50 درصد بر درآمدهای نفتی استوار است و این کاهش روبل را روشن می کند.

کمیسر مستقل حقوق بشر از اندونزی در پاسخ به این پرسش که "چرا سازمانهای حقوق بشر خواستار رعایت حقوق بشر از سوی آمریکا نیستند؟" گفت: سازمانهای بین المللی حقوق بشری همواره کشورها را تشویق به رعایت حقوق بشر کرده اند و آنچه در این برهه زمانی مهم است، رسیدن تمام کشورها به درک مشترک از حقوق بشر می باشد.

پروفسور «ستی روهینی دزوهیاتین در رابطه با دلیل دوگانگی رفتار غرب در بحث حقوق بشر گفت حقوق بشر در این راستا تنها نیست اما رسیدن به فهم مشترک در زمینه حقوق بشر ساده نیست و باید مذاکرات فشرده ای در این زمینه انجام شود.

پروفسور ستی روهینی دزوهیاتین متولد کشور اندونزی و متخصص علوم اجتماعی است و در دانشگاه اسلامی «یوگی کارتای» اندونزی فعالیت می کند و ریاست مرکز حقوق زنان اندونزی را نیز عهده دار است.

..........................

گفتگو از معصومه زارع