رییس سازمان پزشکی قانونی کشور:

درباره پرونده‌های قصور پزشکی بدون هیچ‌گونه اغماضی اظهارنظر می‌شود

پزشكي قانوني

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: در دادسرای رسیدگی به جرایم پزشکی و کمیسیون‌های تخصصی پزشکی قانونی در مورد پرونده‌های قصور پزشکی کارشناسی دقیق انجام و بدون هیچ گونه اغماضی اظهار نظر می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمد شجاعی در نشست هم‌اندیشی رؤسای بیمارستان‌های خصوصی تهران، مسئولان پزشکی قانونی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که با موضوع "پیشگیری از خطاهای پزشکی" در سازمان پزشکی قانونی کشور برگزار شد، اظهار کرد: امروزه هر کس به خود اجازه می دهد که خدمات پزشکی را نقد کند و متاسفانه برخی از درون جامعه پزشکی نیز به این بحث دامن می زنند و اعتماد عمومی را به خدمات پزشکی خدشه دار می کنند و به نظر می رسد در این شرایط خطا و قصور پزشکی راهی برای ضربه زدن به جامعه پزشکی شده است.

وی با بیان اینکه نباید اندک خطای اتفاق افتاده در حوزه خدمات پزشکی زحمات کل این قشر زحمت‌کش و تلاشگر را زیر سئوال ببرد، خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا حد ممکن از بروز هر گونه خطا یا قصور در ارائه خدمات پزشکی پیشگیری کنیم و لازمه این امر ارتقای سطح آگاهی و واقف بودن به تمامی جوانب کار است؛ زیرا اشراف کامل به اطلاعات از بروز قصور و خطا جلوگیری می کند.

شجاعی یادآور شد: قطعا همه اذعان دارند که جامعه پزشکی ایران در دنیا از گروه‌های پزشکی سرآمد است و با بهترین‌ها رقابت می کند و امروزه نیازی نیست کسی برای درمان و معالجه بیماران خود به خارج از کشور مراجعه کند و حتی در بسیاری از موارد بیماری از کشورهای دیگر برای معالجه و درمان به ایران می آیند.

به گفته وی امروزه ایران در روش‌های درمانی هیچ چیز از دنیا کم ندارد و در مواردی از بسیاری کشورها جلوتر است.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به اینکه گاه واکنش‌هایی موجب نادیده گرفته شدن خدمات این قشر تلاشگر می‌شود،‌ گفت: در هر کار و حرفه‌ای قصور و کوتاهی وجود دارد، اما از آنجا که حرفه پزشکی با جسم و روح انسان در ارتباط است هرگونه قصور در آن بسیار مورد توجه قرار می گیرد و بازتاب گسترده‌ای می یابد.

وی تصریح کرد: برگزاری این جلسات هم‌اندیشی تا حد قابل توجهی به روشن شدن موضوعات کمک می کند و موجب می شود ضمن افزایش آگاهی ‌های جامعه پزشکی و در نظر گرفتن همه جوانب در امور درمانی از بروز هر گونه خطای احتمالی پیشگیری شود.

شجاعی با تاکید بر اینکه هیچ پزشکی در صورت انجام درست وظایفش مورد تعرض قرار نمی‌گیرد، اظهار کرد: به همکاران پزشک این اطمینان را می‌دهم در صورتی که وظایف خود را به درستی انجام دهند نه تنها مورد شکایت قرار نمی گیرند بلکه اگر شکایتی هم از آنان صورت گیرد موارد بررسی شده و در صورت نبود کاستی در انجام وظایف، موجب محکومیت آنان نخواهد، در عین اینکه در دادسرای رسیدگی به جرایم پزشکی و کمیسیون‌های تخصصی پزشکی قانونی در مورد پرونده های قصور پزشکی کارشناسی دقیق انجام و بدون هیچ گونه اغماضی اظهار نظر می شود.

انتهای پیام

کد N691340