یک فعال حقوق بشر در مصر عنوان کرد

بالاترین میزان نقض حقوق بشر در مصر طی 30 سال گذشته

حقوق بشر,مصر

یک فعال حقوق بشر در مصر گفت: شرایط کنونی حقوق بشر در مصر قطعا طی 30 سال گذشته بدترین وضعیت خود را سپری می‌کند.

یک فعال حقوق بشر در مصر گفت: شرایط کنونی حقوق بشر در مصر قطعا طی 30 سال گذشته بدترین وضعیت خود را سپری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جمال عید وکیل و فعال حقوق بشر در مصر و جهان عرب از سال 2003 در گفت‌و گو با روزنامه مصری دیلی ایجپت نیوز در ارزیابی از وضعیت کنونی حقوق بشر مصر اظهار کرد: شرایط کنونی حقوق بشر در مصر بدترین دوره خود را طی 30 سال گذشته سپری می‌کند، اما معتقدم که وضع در آینده تغییر خواهد کرد، نه به این دلیل که دولت مصر به حقوق بشر احترام خواهد گذاشت، بلکه به این دلیل که مردم نسبت به حقوق خود آگاه‌تر خواهند شد. هم‌اکنون نیز مخالفت‌هایی میان برخی از مردم مصر و دولت وجود دارد که این مساله خود نشان دهنده تاکید مردم مصر بر لزوم آزادی بیان و احترام به حقوق بشر است.

جمال عید همچنین در ارزیابی‌اش از شرایط اخیر مصر در خصوص آزادی بیان تصریح کرد: برای نخستین بار در تاریخ جدید مصر 20 روزنامه‌نگار هم‌اکنون در زندان به سر می‌برند و این رقم نشان دهنده وضع کنونی آزادی بیان و رسانه‌ها در مصر است.

وی ادامه داد: توقیف کتاب‌ها، سانسور هنر در مصر و به طور کلی گسترده‌تر شدن ممنوعیت‌ها نیز نشان دهنده نبود آزادی بیان در مصر است. دلیل چنین وضعیتی نبود خواست سیاسی در دولت برای احترام به حقوق بشر و آزادی اندیشه و نیز اقدامات دولت برای محدود نگه داشتن رسانه‌های اصلاح‌طلب و مخالف دولت است.

این فعال حقوق بشر که از سال 2003 تاکنون یکی از منتقدین اصلی نقض حقوق بشر در مصر بوده است، درباره مبارزه دولت با تروریسم، بیان کرد: مبارزه علیه تروریسم به بهبود تصویر جهانی مصر کمک نخواهد کرد. در رژیم حسنی مبارک نیز بارها ادعای مبارزه با تروریسم از سوی او مطرح می‌شد که به هیچ وجه واقعیت نداشت. اگرچه موقعیت دولت کنونی مصر به دلیل حضور گسترده تروریسم در منطقه بسیار دشوارتر از گذشته است.

جمال عید درباره رای دادگاه مصر به نفع حسنی مبارک و برخی از افراد کلیدی رژیم او مثل وزیر داخلی پیشین نیز چنین عنوان کرد که حسنی مبارک همیشه گناهکار بوده و خواهد بود حتی اگر دادگاه او را تبرئه کند.

این فعال حقوق بشر مصر گفت که مبارک یک قاتل سریالی است و به مردم مصر خیانت‌های زیادی کرده و مردم مصر حتی در صورت تبرئه او از دادگاه، مبارک را از خود نمی‌دانند.

انتهای پیام

کد N691339