34 کشته در اعتراضات ضددولتی در بنگلادش

سیاسی

درگیری هایی که در جریان تظاهرات علیه دولت «شیخه حسینه» نخست وزیر بنگلادش رخ داد، دست کم 34 کشته و دهها مجروح بر جا گذاشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، تنش های سیاسی بین گروه های اپوزیسیون و دولت بنگلادش همچنان ادامه دارد. در جدیدترین این تنش ها تظاهرات مخالفان «شیخه حسینه» نخست وزیر این کشور در شهر داکا به درگیری و زد و خورد انجامید که طی آن دست کم 34 نفر کشته شدند.

بر این اساس حزب اپوزیسیون «حزب ملی بنگلادش» به رهبری «بیگم خالده ضیا» که انتخابات پنجم ژانویه سال گذشته را تحریم کرده است، همچنان خواهان کناره گیری حسینه از نخست وزیری و برگزاری انتخابات مجدد است.

این در حالی است که خواسته گروه های اپوزیسیون با مخالفت دولت مواجه شده و ادامه اعتراضات خشونت بار به دستگیری شماری از اعضای کلیدی این گروه ها منجر شده است. اعتراضات جدید از نخستین سالگرد برگزاری انتخابات مسئله ساز 2014 و از روز پنجم ژانویه آغاز شده که تا کنون دهها کشته بر جا گذاشته است.

پلیس بنگلادش اعلام کرده است در درگیری های روز جمعه 25 نفر در اعتراضات خشونت بار کشته شده اند. در همین حال گزارش ها از کشته شدن 8 نفر در زد و خورد بین نیروهای پلیس و معترضان در شب گذشته حکایت دارد و یک فرد دیگر نیز در حادثه مشابه جداگانه ای جان باخته است.

طبق اعلام پلیس این تلفات مربوط به حمله معترضان به تعدادی خودرو در پایتخت توسط بمب های آتش زا است که طی آن دست کم 50 نفر نیز مجروح شده اند.