یک عضو کمیسیون اقتصادی:

مسوولین، دل رحمی را در مبارزه با مفاسد اقتصادی کنار بگذارند

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: مسوولین به‌ویژه دولت در مبارزه با مفاسد اقتصادی، دل رحمی و ملاحظه کاری با اشخاص متخلف را کنار بگذارند.

حجت الاسلام محمد رجایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان افزود: متأسفانه یکی از راه‌های مبارزه با فساد اقتصادی در کشور، جابه‌جایی مسوول متخلف به شهر دیگر به دلیل دل رحمی و ملاحظه کاری با آن شخص متخلف است.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در دستگاه حکومت، گذشت و نادیده گرفتن قانون هیچگونه توجیهی ندارد و اگر کسی تخلف اقتصادی کند باید معرفی گردد تا سبب عبرت برای سایر افراد و جلوگیری از گسترش تخلف گردد.

وی خواستار برخورد جدی دولت با مفاسد اقتصادی شد و تصریح کرد: اگر بخواهیم با فساد اقتصادی مبارزه کنیم، بایستی کسی که تخلف کرده مدتی از کار برکنار شده و پس از بررسی های لازم، صلاحیت مجدد وی برای تصدی مسئولیت مشخص گردد.

مجازات‌های عوامل مفاسد اقتصادی باید بازدارنده باشد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه مجازات‌های عوامل مفاسد اقتصادی باید بازدارنده باشد، گفت: با کسی که تخلف مالی کرده باید به گونه‌ای برخورد شود که ضرر جدی کند و در این خصوص باید دل رحمی و ملاحظه کاری کنار گذاشته شود.

رجایی با اشاره به اینکه علی رغم تاکیدات فراوان مقام معظم رهبری، اهتمام لازم و جدی برای مبارزه با فساد صورت نگرفته، خاطرنشان کرد: در مسئله مفاسد اقتصادی و معرفی مجرمان آن، یک مسئله فرهنگی وجود دارد بدین صورت که اختلاس در بین مردم به معنای دزدی از اموال بیت المال تلقی می‌شود، در حالیکه اختلاس در خیلی از مواقع به معنای جابه جایی پول خلاف قانون است.

این نماینده مجلس کشف جرم را به دو روی سکه تشبیه و تصریح کرد: یک روی سکه، آلوده است و عده ای در این نظام خلاف قانون عمل کردند و سوء استفاده کردند اما رویه سالم سکه ، کشف جرم و اختلاس می باشد و اگر همه فاسد بودند این جرم کشف نمی شد.

وی کشف ، رسیدگی و برخورد قانونی با مفاسد اقتصادی را نشان دهنده وجود روحیه سالم در نظام دانست و بیان کرد: متأسفانه وقتی خیلی از جرم‌ها کشف و اعلام می‌شود، مردم تصور می‌کنند همه افراد نظام اینگونه هستند، این نگاه سبب شده مسوولین جرأت اطلاع رسانی درست را نداشته باشند.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، دزدی‌های کلانی در کشور وجود داشته است، خاطرنشان کرد: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، دارایی‌های عظیمی به خارج از کشور توسط مزدوران منتقل می شد اما این ها کشف نمی شد چون همه در این سرقت‌ها همکاری داشتند.

وی افزود: اما در نظام جمهوری اسلامی به برکت وجود مقام معظم رهبری مبارزه با فساد اقتصادی انجام شده و نیروهایی در حال مبارزه با این مفاسد هستند و همه مردم باید این عزیزان را همیاری کنند.

رجایی اطلاع رسانی از وقوع مفسد اقتصادی را یکی از کمک‌های مردم دانست و اضافه کرد: مردم وقتی متوجه فساد در ادارات و یا نهادها می‌شوند، موضوع را به مسوولان موثر در مبارزه با آن فساد منتقل کنند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این خود نوعی مبارزه با فساد است و مردم این اطلاع رسانی را بی فایده قلمداد نکنند.

وی با اشاره به اینکه مامورین مبارزه با فساد در دولت مشغول فعالیت هستند، گفت: ممکن است این مامورین نیز دچار لغزش شوند، اما اگر مردم وارد صحنه گردند و اطلاع رسانی‌های لازم را به مسوولین انجام دهند، یقیناً مفاسد اقتصادی در سطح جامعه کاهش می یابد.

انتهای پیام

کد N690920