یادداشت وارده/

اقتداری که دو ساعته جواب داد/ به این نسخه ایمان بیاوریم

سیاسی

موضع‌گیری یک مقام ارشد نظامی در جمهوری اسلامی نسبت به یک حادثه تروریستی وپاسخ یک مقام امنیتی جبهه دشمن به این موضع‌گیری بار دیگر دو گزینه «وادادگی و اقتدار» را پیش روی مسئولان و اندیشه‌ورزان قرار داد.

خبرگزاری مهر - گروه سیاسی: «اسرائیل، قصد هدف قرار دادن ژنرال ایرانی را نداشت»!؛ این پیامی بود که ساعاتی پس از موضع‌گیری فرمانده کل سپاه پاسداران درباره حادثه جنوب سوریه، عصر روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه بر روی خروجی خبرگزاری انگلیسی رویترز قرار گرفت. این خبرگزاری به نقل از یک مقام امنیتی رژیم صهیونیستی که از افشای نامش خودداری کرده بود، مدعی شد که «ژنرال ایرانی که در حملات هوایی اسرائیل در سوریه کشته شد، جزء اهداف نبوده و اسرائیل گمان می‌کرد که شبه‌نظامیان رده پایین را هدف قرار داده است»!. اشاره رویترز به شهادت «سردار سرتیپ پاسدار محمدعلی الله‌دادی» فرمانده سابق سپاه الغدیر استان یزد بود که عصر روز یکشنبه و در حالی که همراه با جمعی از رزمندگان حزب‌الله لبنان برای بازرسی میدانی و ارائه کمک‌های مستشاری به دولت سوریه برای مبارزه با تروریست‌های تکفیری و حامیان صهیونیست آنها، به منطقه «مزرعة‌الامل» در استان قنیطره رفته بود، در حمله موشکی یک فروند بالگرد رژیم صهیونیستی به شهادت رسید؛ حادثه‌ای که در آن «جهاد مغنیه» یادگار جوان شهید «حاج رضوان» معاون جهادی حزب‌الله لبنان و پنج رزمنده دیگر نیز ردای شهادت بر تن کردند.  اما دلیل این موضع‌گیری مقام امنیتی اسرائیل که رویترز با این سرعت آن را بازتاب داد، چه بود!؟

سردار سرلشگر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران، روز سه‌شنبه در بخشی از پیامی که به مناسب شهادت سردار الله‌دادی و نیز رزمندگان حزب‌الله صادر نمود، این مسأله را گوشزد کرد که «صهیونیست‌ها باید منتظر صاعقه‌های ویرانگر باشند! آنها در گذشته ظهور خشم ما را دیده‌اند». سردار یادگار دفاع مقدس، هشدار خود را اینطور تکمیل کرد که «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، همانطور که در صحنه‌ جنگ‌های گذشته لبنان و فلسطین نشان داده است، تا آخر پای فروپاشی رژیم صهیونیستی خواهد ایستاد و با استمرار و عمق‌بخشی به حمایت‌های خود از مبارزین و مجاهدین مسلمان منطقه، تا حذف کامل این جرثومه فساد از جغرافیای سیاسی منطقه از پا نخواهد نشست».

این موضع‌گیری در شرایطی انجام شد و پاسخ منفعلانه یک مقام صهیونیستی را به دنبال داشت که شاید به باور بسیاری از تحلیلگران مسائل سیاسی و منطقه‌ای که معمولاً متأثر از معادلات غیرعادلانه رایج در جهان به تحلیل می‌پردازند، در وضعیت فعلی، جبهه دشمن - هرچند موقت - در شرایط برتر قرار داشته و به خاطر یک حمله متهورانه، فعلا دست بالا را دارد و در چنین شرایطی که از قضا مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ نیز در مرحله حساس و پیچیده‌ای قرار داشته و کاهش هماهنگ و فزاینده قیمت جهانی نفت نیز تکانه‌های عصبی اقتصاد ایران را تشدید کرده است، ضرورتی برای تشدید مناقشات نیست و بهتر است به صورت چراغ خاموش! اهداف خود دنبال کرده و از ایجاد شوک‌‌های سیاسی و اقتصادی مخرب جلوگیری کرد. اما موضع‌گیری رسمی، قاطعانه و کوتاه یک مقام ارشد نظامی در جمهوری اسلامی ایران، چنین واکنشی را از سوی جبهه دشمن قسم‌خورده به دنبال می‌آورد. صرفنظر از آنکه آیا این واکنش یک مقام امنیتی رژیم صهیونیستی واقعاً موضع تمام سران این رژیم هست یا خیر و اینکه این موضع‌گیری آنها چقدر پایدار خواهد بود، اما یک نکته انکارناپذیر در پشت پرده این ماجرا وجود دارد که در تمام عرصه‌های مواجهه با جهان سلطه اعم از سیاست خارجی، حقوق بشر، اقتصاد و فرهنگ کاربرد دارد و امتحان خود را نیز به خوبی پس داده است و آن اینکه، هرجا در برابر رجزخوانی‌های دشمن و  تحرکات عملی او، از موضع قدرت و صراحت و با رویکرد گوشزد کردن منافع ملی و قانونی و نیز اهداف آرمانی قدم برداشته‌ شود، نتیجه‌ای جز عقب‌نشینی و انفعال خصم در پی نخواهد داشت و به دنبال این عقب‌نشینی، امکان پیشروی و دنبال کردن حقوق ملت در تمام عرصه‌ها بیش از حالت عادی که معادله‌ای نابرابر و غیرعادلانه برقرار است، فراهم می‌شود.

حقیقتی که بارها و بارها در سیره عملی و اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) به عنوان بنیانگذار این راه و نیز در سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، نسبت به ضرورت توجه به آن هشدار داده شده و نتایج عملی آن نیز در مقاطع مختلف دیده شده است. تنها کافی است به دور از غرض‌ورزی‌های شخصی و خط‌کشی‌های سیاسی و باندی که فرصت تعقل و تفکر عمیق را سلب می‌کند، نگاهی گذرا بر اسناد فراوان و نمونه‌های انکارناپذیر این مسئله در سخنان پیدا و پنهان سران نظام سلطه داشت تا حقانیت این نکته راهبردی بیش از پیش اثبات شود که پیشرفت و دستیابی به اهدافی که مردم برای تحقق آنها حتی از فرزندان خود نیز گذشتند، با اقتدار، تدبیر و شجاعت در موضع و عملکرد امکان‌پذیر است، نه در انفعال و وادادگی و هضم شدن در نظم نوین و ناعادلانه جهانی آنهم نظم نوینی که حالا به مرحله چالش برای تغییر و تحول رسیده است امری که از سوی اندیشمندان مستقل هم به آن پرداخته می شود.