تظاهرات به مناسبت سالگرد انقلاب 25 ژانویه در مصر به خشونت کشیده شد

مصر

در جریان تظاهرات مصر در سالگرد انقلاب 25 ژانویه یک دختر نوجوان مصری به ضرب گلوله پلیس کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، یکی از مسئولان وزارت بهداشت مصر از کشته شدن یک نوجوان 17 ساله در درگیری‌ پلیس مصر با تظاهرکنندگان شهر اسکندریه دو روز قبل از چهارمین سالگرد انقلاب 25 ژانویه که به سرنگونی حسنی مبارک، رئیس جمهور مخلوع این کشور انجامید، خبر داد.

ایمن عبدالمنعم، معاون وزیر بهداشت در استان اسکندریه گفت: یک زن دیگر هم به دلیل شدت جراحات به بیمارستان منتقل شده است.

منابع امنیتی هم اعلام کردند که ابتدا در اعتراضاتی که در شرق اسکندریه رخ داد ساکنان محلی با معترضان درگیر شدند و سپس پلیس برای متفرق کردن آنان به سمت آنها شلیک کرد.

شریف عبدالحمید، مدیر پژوهش‌های اسکندریه گفت: چند تن دیگر نیز در درگیری‌های میان معترضان و ساکنان محلی زخمی شدند.

شاهدان عینی هم اعلام کردند که معترضان طرفدار اخوان المسلمین 9 منطقه مختلف در اسکندریه شعارهایی علیه ارتش و پلیس سر می‌دادند.

مقامات امنیتی اعلام کردند که پلیس 30 معترض را در اسکندریه دستگیر کرده و بعد ازظهر روز پنجشنبه نیز در تظاهراتی که در آن یک خودروی پلیس آتش زده شد 68 معترض بازداشت شدند.

در محله المعادی در قاهره نیز تظاهراتی در محکومیت آزادی جمال و علاء دو پسر حسنی مبارک، رئیس جمهوری مخلوع مصر برگزار شد.

تظاهرکنندگان در حالی که نمادهای رابعه العدویه و تصاویر محمد مرسی،‌ رئیس جمهور برکنار شده مصر را در دست داشتند خواهان بازگشت مرسی به منصب خود و مجازات رهبران کودتای نظامی شدند.

در شهر اویسم استان جیزه نیز مخالفان کودتا در تظاهراتی خواهان آزادی زندانیان سیاسی و توقف شکنجه این زندانیان شدند.

این تظاهرکنندگان ارجاع شهروندان به دادگاه‌های نظامی را محکوم و بر ادامه اعتراضات مسالمت آمیز خود تا تحقق تمامی خواسته‌هایشان تاکید کردند.

در محله المطریه در قاهره نیز نیروهای امنیتی به مخالفان کودتا هجوم برده و براساس گزارش شاهدان عینی پلیس به سمت معترضان گاز اشک آور و گلوله شلیک کرد.

در استان المنوفیه، مخالفان کودتا در تظاهراتی به سرکوب آزادی در مصر اعتراض کردند و خواستار محاکمه افرادی شدند که در کشتار تظاهرکنندگان دست داشتند. تظاهرکنندگان اعلام کردند قصد دارند به مناسبت چهارمین سالگرد انقلاب 25 ژانویه دوباره تجمع کنند.

در استان الشرقیه نیز تظاهرکنندگان بر ادامه تظاهرات خود در مخالفات با کودتا تاکید کردند و خواستار آزادی تمامی افرادی شدند که از انقلاب 25 ژانویه به بعد دستگیر شده‌اند. این تظاهرات در پاسخ به فراخوان ائتلاف ملی حامی قانون و مخالف کودتای مورد تایید مرسی و برای یاد بود انقلابی که در 25 ژانویه 2011 منجر به سرنگونی حسنی مبارک شد، در سراسر مصر شکل گرفت.

در منطقه الزمالک در قاهره نیز روز جمعه یک اتوبوس منفجر شد و همچنین بنا به گفته ساکنان محلی چندین بمب در مناطق مختلف پایتخت منفجر شد.

در انفجار بمبی در قاهره چهار نیروی پلیس و یک غیرنظامی زخمی شدند.

انتهای پیام

کد N690465