معاون مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)تاکید کرد

اهتمام به ترجمه آثار با محوریت فرهنگ رضوی اولویت مجمع اهل‌بیت(ع)

امام رضا ع ,مجمع اهل بيت,جشنواره امام رضا ع

معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: ترجمه آثار با محوریت فرهنگ رضوی در دستور کار و اولویت مجمع جهانی اهل بیت قرار دارد.

معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: ترجمه آثار با محوریت فرهنگ رضوی در دستور کار و اولویت مجمع جهانی اهل بیت قرار دارد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد سالار در نشست شورای سیاستگذاری سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، ضمن تقدیر از توجهات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به جشنواره امام رضا(ع) افزود: در شورای بین الملل جشنواره امام رضا(ع) اهتمام ویژه‌ای نسبت به ترجمه آثار با محوریت فرهنگ رضوی وجود دارد.

سالار تصریح کرد: در دو سال گذشته 9 کتاب با محوریت امام رضا(ع) از سوی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ترجمه شده است.

وی بر حساسیت ترجمه آثار دینی تاکید کرد و گفت: ترجمه‌هایی که با محوریت فرهنگ رضوی در دو سال اخیر انجام شده توسط مترجمانی بوده که زبان مادری شان زبانی بوده که ترجمه را انجام داده‌اند و هم چنین خود این افراد کاملا مسلط به موضوع ترجمه بوده‌اند.

سالار از ترجمه 5 اثر در موضوع سیره رضوی در دوره سیزدهم جشنواره امام رضا(ع) خبر داد و گفت: ان‌شاءالله این کتاب‌ها در یک سال آینده ترجمه و منتشر می‌شود.

معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) به خلاءها و کمبودهایی که در زمینه ترجمه آثار رضوی وجود دارد، اشاره کرد و گفت: به عنوان نمونه زبان اسپانیولی حدود 600 میلیون مخاطب دارد که متاسفانه در این زمینه تاکنون کتابی درباره امام رضا(ع) به این زبان ترجمه نشده است.هم چنین زبان پرتغالی حدود 300 میلیون مخاطب دارد که برای این مخاطبان هم تا به حال کتابی با محوریت فرهنگ رضوی ترجمه و منتشر نشده است. زبان مالایو هم این وضعیت را دارد به هرحال در این زمینه باید با همکاری نهادهای مختلف تلاش‌های جدی‌تری صورت گیرد.

سالار افزود: غیرمسلمان‌ها هم مهمند در حالی که تاکنون توجه ما به مسلمان‌ها و شیعیان بوده است و برای مخاطبین غیرمسلمان در معرفی سیره عالم آل محمد(ص)کاری انجام نشده یا اگر هم انجام شده بسیار ضعیف است.

وی هم چنین بر اهمیت ترجمه مناظرات امام رضا(ع) و سایر ائمه (علیهم السلام)، در مقطع حساس فعلی تاکید کرد و گفت: اگر این مناظرات در قالب فیلم یا کتاب، با بیان سلیس و روان ترجمه شود می‌تواند برای مخاطبان خارج از کشور بسیار موثر و مفید باشد.

سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) از یکم تا یازدهم ذی‌القعده (موسوم به دهه کرامت) برابر با 25 مرداد تا چهارم شهریور سال ۱۳۹۴ در تمام استان‌های ایران و ۲۲۰ نقطه از جهان برگزار می‌شود. مراسم اختتامیه این جشنواره در شب میلاد فرخنده ثامن الحجج(ع) در مشهد مقدس برگزار خواهد شد و طی آن از هشت خادم نمونه فرهنگ رضوی در داخل و هشت خادم نمونه فرهنگ رضوی در بخش بین‌الملل تقدیر به عمل می‌آید.

علاقه‌مندان برای ثبت‌نام و آگاهی از نحوه شرکت در هر یک از برنامه‌ها می‌توانند به سایت سه زبانه «شمس توس» به نشانی www.shamstoos.ir مراجعه کنند. همچنین سامانه پیام کوتاه: 30007888 و شماره تلفن‌های‌: 9-05132283044 به عنوان پل ارتباطی میان و جشنواره مخاطبان معرفی شده است.

انتهای پیام

کد N690359