درخواست دیده‌بان حقوق بشر از پادشاه جدید عربستان برای بهبود اوضاع حقوق بشر در این کشور

عربستان

دیده‌بان حقوق بشر از پادشاه جدید عربستان خواست تا برای توقف ظلم‌ و تبعیض در حق زنان و اقلیت دینی در این کشور عمل کند.

دیده‌بان حقوق بشر از پادشاه جدید عربستان خواست تا برای توقف ظلم‌ و تبعیض در حق زنان و اقلیت دینی در این کشور عمل کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی العهد، جو استورک، معاون جدید دیده‌بان حقوق بشر در امور خاورمیانه عنوان داشت: سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه جدید عربستان باید این کشور را به این سمت سوق دهد که با ریشه‌کن کردن تبعیض میان زنان و مردان و تبعیض عقیدتی به تعصب‌ها در زمینه آزادی بیان پایان دهد و به برقراری سیستم قضایی منصفانه و غیرجانبدارانه ترغیب کند.

وی عنوان داشت: پادشاه جدید باید تدابیری را اتخاذ کند تا مانع از تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های دینی شود و از آزادی بیان دفاع کند.

عربستان تنها کشوری است که زنان در آن حق رانندگی را ندارند. زنان عربستانی همچنین باید برای اشتغال، ازدواج و سفر اجازه یکی از نزدیکان خود را به دست آورند.

از سوی دیگر، مقامات عربستانی روز گذشته اجرای حکم شلاق برای رائف بدوی، وبلاگ‌نویس را به تاخیر انداختند.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که جمعه پیش اولین جلسه اجرای حکم وی برگزار شد که این امر انتقاد شدیدی را از سوی کشورهای غربی و سازمان‌های حقوقی در پی داشت.

بدوی 31 ساله در 17 ژوئن 2012 بازداشت شد و در مه 2014 حکم 10 سال حبس و هزار ضربه شلاق در طول 20 هفته علیه وی صادر شد.

جو استورک عنوان داشت: اگر قانون مبهم پیگرد عربستانی‌ها در مقابل دستگاه قضا لغو شده و نیز قانون کیفری که حامی حقوق بشر باشد، تدوین شود و اصلاحات سیاسی صورت بگیرد این اقدامات گام بزرگی خواهد بود.

انتهای پیام

کد N690320