اعراب اسرائیلی در قالب "یک فهرست" وارد انتخابات اسرائیل می‌شوند

اسراييل

احزاب عرب در داخل اراضی اشغالی برای نخستین بار توافق کرده‌اند که در چارچوب فهرستی واحد وارد انتخابات آتی پارلمان رژیم صهیونیستی در 17 مارس شوند.

احزاب عرب در داخل اراضی اشغالی برای نخستین بار توافق کرده‌اند که در چارچوب فهرستی واحد وارد انتخابات آتی پارلمان رژیم صهیونیستی در 17 مارس شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، این اقدام با این هدف صورت گرفته است تا قانون لزوم افزایش رای‌های مطلوب برای ورود به کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) را پشت سر بگذارند که این امر به افزایش مشارکت رای‌دهندگان عرب می‌انجامد.

به اعتقاد عرب اسرائیلی‌ها، کنست سابق و کابینه رژیم صهیونیستی که راستگراها آن را در دست دارند، میزان آرایی را که به دست آوردن آنها برای ورود به پارلمان ضروری است، افزایش داده و این آراء را از دو درصد به 25.3 درصد رسانده‌اند تا از این طریق مانع از حضور عرب‌ها و احزاب کوچک شوند.

در حالی که عرب‌های اسرائیل حدود 20 درصد از ساکنان اراضی اشغالی را تشکیل می‌دهند اما احزاب عرب در کنست سابق از میان 120 کرسی فقط 12 کرسی را در اختیار داشتند.

کمیته ملی توافقی که محمد علی طه یک نویسنده و ادیب ریاست آن را بر عهده دارد، در بیانیه‌ای از تشکیل فهرست عربی یکپارچه‌ برای شرکت در انتخابات آتی خبر داد.

در همین حال، نظرسنجی‌ها حاکی از این است که میزان حضور عرب‌ها در کنست در صورتی که با فهرستی واحد مشارکت کنند، افزایش می‌یابد.

به طوریکه این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که میزان رای دهندگان عرب را به 66 درصد افزایش داده و این موجب خواهد شد که آنها به 12 تا 13 کرسی در صورتیکه میزان مشارکت 10 درصد بیشتر از انتخابات سابق باشد، افزایش یابد.

میزان مشارکت اعراب در انتخابات 2012 ، 56 درصد بود.

انتهای پیام

کد N690185