اوباما فردا به هند می‌رود

آمريكا,هند

رئیس‌جمهوری آمریکا فردا (یکشنبه) به دهلی‌نو سفر خواهد کرد و علاوه بر شرکت در مراسم روز جمهوری هند در 26 ژانویه تلاش می‌کند تا تنش‌های عمیق میان این دو کشور بزرگ را به حداقل برساند.

رئیس‌جمهوری آمریکا فردا (یکشنبه) به دهلی‌نو سفر خواهد کرد و علاوه بر شرکت در مراسم روز جمهوری هند در 26 ژانویه تلاش می‌کند تا تنش‌های عمیق میان این دو کشور بزرگ را به حداقل برساند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "نارندرا مودی"، نخست‌وزیر هند در سفر به واشنگتن در پاییز گذشته تلاش کرد تا در جریان دیدار با مقام‌های آمریکایی اندکی از تنش‌های میان دو کشور بکاهد. با این حال هنوز کاخ سفید می‌گوید که زمانی که مودی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا را برای سفر به هند دعوت کرد، آنها بسیار با احتیاط با این برخورد می‌کنند.

روز جمهوری هند که 26 ژانویه (دوشنبه) برگزارمی‌شود، به مناسبت اجرایی شدن قانون اساسی هند در سال 1950 است و اوباما اولین رئیس‌جمهوری آمریکاست که در مراسم مذکور شرکت خواهد کرد.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: ما از این دعوت شگفت‌زده شدیم. تشابه بسیاری میان ایالات متحده آمریکا و هند و مردم ما وجود دارد اما تاریخ دو کشور چنان تشابهی به یکدیگر ندارد و همین امر حضور باراک اوباما را در روز جمهوری هند و نشستن وی پیش رهبران دهلی‌نو را غیرعادی می‌کند.

طبق اعلام کاخ سفید، باراک اوباما و همسرش اوایل روز یکشنبه برای سفری سه روزه وارد دهلی‌نو می‌شوند. در جریان این سفر دور جدیدی از مذاکرات دو جانبه عمدتا بر روی مسائل اقتصادی و بازرگانی برگزار می‌شود و رهبر آمریکا از تاج‌محل بازدید می‌کند.

اوباما اولین رئیس‌جمهوری آمریکاست که دو بار در دوران تصدی این سمت به هند می‌رود؛ وی پیشتر نیز در سال 2010 برای شرکت در نشست اقتصادی به دهلی‌نو رفته بود.

به گفته مقام‌های آمریکایی همچنین ممکن است دو طرف درخصوص تغییرات آب و هوا، روابط دفاعی و اقتصادی نیز گفت‌وگو کنند. مقام‌های هند و آمریکا بر این باورند که حتی نشان دادن وحدت نمادین میان رهبران این دو کشور از پیشرفت در روابط دو جانبه حکایت خواهد داشت.

انتهای پیام

کد N690032