ادامه بیعت با پادشاه جدید عربستان و تسلیت کشورهای جهان به خاندان سعود

سیاسی

در حالی که کشورهای عربی در حال برگزاری مراسم عزاداری برای پادشاه عربستان هستند مراسم بیعت با پادشاه جدید این کشور ادامه دارد.

در حالی که کشورهای عربی در حال برگزاری مراسم عزاداری برای پادشاه عربستان هستند مراسم بیعت با پادشاه جدید این کشور ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، دفتر پادشاهی عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که مراسم بیعت با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه جدید عربستان در کاخ پادشاهی این کشور در ریاض ادامه دارد.

براساس این بیانیه بیعت شهروندان عربستانی با سلمان بن عبدالعزیز پس از اقامه نماز عشای روز جمعه در کاخ پادشاهی ریاض آغاز شده و تا چند روز ادامه خواهد داشت.

بیعت با پادشاه عربستان براساس ماده ششم قانون پادشاهی این کشور صورت می‌گیرد که در آن تاکید شده شهروندان باید با شخص پادشاه براساس قرآن و سنت پیامبر (ص) بیعت بسته و تحت امر وی باشند.

این مراسم پس از تشییع پیکر ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه فقید عربستان و با حضور جمعی از هیات‌ها و شخصیت‌های عالی رتبه عربستانی آغاز شد.

از سوی دیگر منابع عربی اعلام کردند که شماری از کشورهای عرب در حال برگزاری مراسمی برای عزاداری مرگ پادشاه عربستان هستند.

در مصر عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری این کشور سفر خود به داووس را به دلیل شرکت در مراسم تشییع پادشاه عربستان لغو کرد و منابع مصری اعلام کردند که این کشور به مدت هفت روز برای مرگ ملک عبدالله عزاداری می‌کند.

همچنین حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین نیز ضمن عرض تسلیت به عربستان اعلام کرد که دو ملت عربی و اسلامی رهبری را از دست دادند که در طول حیاتش به ملت و امت خدمت کرده بود.

علاوه بر این دولت بحرین اعلام کرد که پرچم‌ها و مراسم عزاداری در این کشور به مدت 40 روز برپا خواهد بود و تمامی وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی به مدت سه روز تعطیل می‌شوند.

خلیفه بن زاید آل نهیان، حاکم امارات نیز ضمن عرض تسلیت تاکید کرد که امارات به مدت سه روز برای عزاداری تعطیل بوده و پرچم‌های عزا برافراشته خواهد شد.

صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت نیز به نوبه خود به عربستان تسلیت گفته و اعلام کرد که کشورش سه روز به خاطر عزاداری برای مرگ ملک عبدالله تعطیل بوده و پرچم‌های عزا برافراشته شده و تمامی فعالیت‌های جشنواره "سلام بر فوریه" لغو می‌شود.

عبدالله دوم، پادشاه اردن نیز به نوبه خود به مقامات ریاض تسلیت گفته و اعلام کرد که اردن به مدت 40 روز برای عزاداری مرگ ملک عبدالله تعطیل می‌شود.

محمود عباس، رئیس تشکیلات فلسطین نیز ضمن اعلام تسلیت سه روز برای عزاداری تعطیل اعلام کرد.

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری الجزایر و قابوس بن سعید، پادشاه عمان نیز هریک به نوبه خود مرگ ملک عبدالله را به خاندان سلطنتی عربستان تسلیت گفته و الجزایر به مدت سه روز شاهد عزای عمومی است.

در مراکش محمد ششم،‌ پادشاه این کشور دستور داد تا به مدت سه روز پرچم‌های عزاداری در این کشور و موسسات، ادارات و اماکن عمومی به اهتزاز درآمده و تمامی سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های مراکش نیز پرچم سیاه عزاداری نصب کنند.

در موریتانی، تونس و لبنان نیز مقامات این کشورها ضمن تسلیت به خاطر مرگ ملک عبدالله سه روز عزای عمومی اعلام کرده و دستور نصب پرچم‌های عزا را دادند.

تمام سلام، نخست وزیر لبنان ضمن عرض تسلیت، پادشاه عربستان را دوست بزرگ لبنان توصیف کرد.

نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب نیز به کشورهای عربی و اسلامی مرگ ملک عبدالله را تسلیت گفته و اعلام کرد که اتحادیه عرب به نشانه عزاداری برای مرگ ملک عبدالله پرچم عزاداری نصب خواهد کرد.

در لیبی رئیس پارلمان این کشور به همسر ملک عبدالله بن عبدالعزیز تسلیت گفته و سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

علاوه بر این ایاد مدنی، دبیرکل شورای همکاری اسلامی نیز به کشورهای اسلامی و عربی مرگ ملک عبدالله را تسلیت گفته و اعلام کرد: جهان اسلام و مسلمانان هرگز اقدامات تاریخی ملک عبدالله را فراموش نخواهند کرد.

از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که انتظار هیچ گونه تغییری در روابط واشنگتن با ریاض ندارد.

خبرگزاری عربستان نیز تاکید کرد: مراسم عزای پادشاه این کشور پس از نماز عشای امروز (شنبه) و فردا (یکشنبه) در دفتر پادشاهی کاخ یمامه در ریاض برگزار می‌شود.

ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه فقید عربستان صبح جمعه در سن 90 سالگی درگذشت و پیکر وی با حضور جمعی از سران کشورهای جهان از جمله امیر قطر، پادشاه بحرین، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان، ابراهیم محلب، نخست وزیر مصر و نمایندگان امارات و عمان دفن شد.

انتهای پیام

کد N689968