آمریکا در پی بهبود روابط با بولیوی است

سیاسی

دولت آمریکا درباره دیدار «اوو مورالس» و «باراک اوباما» روسای جمهور آمریکا و بولیوی در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «تام مالینوفسکی» دستیار وزارت خارجه آمریکا پس از دیدار با وزیر خارجه بولیوی درباره از سرگیری روابط میان دو کشور و همچنین دیدار «اوو مورالس» و «باراک اوباما» روسای جمهور آمریکا و بولیوی در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرد.

یادآور می شود رئیس جمهوری بولیوی دیپلمات ارشد آمریکا را به اتهام تحریک اپوزیسیون کشورش اخراج کرده و دو کشور از سال 2008 در سرزمین‌ های یکدیگر سفیر ندارند و روابط آمریکا و بولیوی تیره است.

آمریکا در چند هفته اخیر سیاست بهبود روابط با آمریکای لاتین را در پیش گرفته و در چند روز اخیر نیز "روبرتا جیکوبسن" دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در امور آمریکای لاتین با هدف عادی سازی روابط با کوبا پس از 50 سال روابط خصمانه به هاوانا سفر کرد.

جن ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا برقراری مجدد روابط دیپلماتیک و بازگشایی رسمی سفارتخانه های دو کشور را از جمله موضوعات مهم در این سفر معرفی کرد، اما هنوز مشخص نیست که در این سفر آیا به بررسی وضعیت حقوق بشر در کوبا و همچنین آزادی زندانیان سیاسی پرداخته می شود یا خیر.

این سفر درحالی انجام می شود که کوبا 14 مخالف سیاسی خود را پیش از سفر جیکوبسن آزاد کرده است که گفته می شود این موضوع بخشی از توافق هاوانا-واشنگتن برای آزادی 53 زندانی سیاسی این کشور بوده است.