اعلام اختیارات جدید پارلمان اسکاتلند

دولت انگلیس طرح‌های افزایش اختیارات جدید پارلمان اسکاتلند را منتشر کرد اما وزرای "اس ان پی" (حزب ملی اسکاتلند) این اقدامات را بسیار کم اهمیت جلوه دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، لایحه اعطای اختیارات مالی، مالیات و سایر اختیارات به پارلمان اسکاتلند پس از رای "خیر" مردم این منطقه در رفراندوم جدایی از بریتانیا، مطرح شده است. دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس می‌گوید که وست‌مینستر به وعده خود برای تقویت هولی‌رود (پارلمان اسکاتلند) عمل کرده است. کنترل مدارس، خدمات سلامت، هم‌چنین کنترل نیروهای پلیس و مالیات به پارلمان اسکاتلند واگذار می‌شود اما در مواقع ضروری پارلمان انگلیس حق دخالت دارد.

نیکولا استرجن، وزیر اول اسکاتلند می‌گوید که وزرای انگلیسی این قدرت را دارند که در موارد حساس اختیارات پارلمان اسکاتلند را وتو کنند. در همین حال، جیمی مورفی، رهبر حزب کارگران اسکاتلند درخواست کرد که مسوولیت‌های بیشتری به جوامع محلی اعطا شود.

اعطای اختیارات جدید پیش از دیدار نخست‌وزیر انگلیس با وزیر اول اسکاتلند در ادینبورگ مطرح شد. کامرون پیش از این نشست گفت: اسکاتلندی‌ها سخن گفتند و ما صدای آنها را شنیدیم و این هم نتیجه آن است. الان بحث بر سر اختیارات نبود، بلکه بحث بر سر این بود که چه میزان اختیارات باید اعطا شود.

انتهای پیام

کد N689524