تکذیب پایان همکاری‌های ایمنی هسته‌ای روسیه با آمریکا

سیاسی

شرکت هسته‌ای دولت روسیه(روس اتم) گزارش های اخیر مبنی بر پایان همکاری های ایمنی هسته‌ای با آمریکا پس از حدود دو دهه را رسماً‌ تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از نشریه بیزینس اینسایدر ، دو کشور آمریکا و روسیه به همکاری‌های دو جانبه خود در مورد ایمن سازی و ذخیره مناسب صدها تن از مواد هسته‌ای رادیو اکتیو در سال 2015 نیز ادامه خواهند داد.

برخی از رسانه ها در ابتدای هفته جاری اعلام کرده بودند که مقامات روسی خطاب به آمریکا گفته اند که دیگر حاضر نیستند در زمینه های ایمن سازی زرادخانه های قدیمی با آمریکا همکاری کنند.

این در حالی است که شرکت هسته‌ای روس اتم روز گذشته، ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد که دو کشور در زمینه ایمن‌سازی و محافظت از مواد هسته‌ای برای عدم دستیابی تروریست ها به آن احساس مسئولیت می‌کنند و این همکاری ادامه خواهد یافت.

شرکت هسته‌ای روس اتم همچنین اعلام کرد است: ما معتقدیم که همکاری های آمریکا و روسیه در زمینه ایمنی مواد هسته‌ای نباید تحت تاثیر اختلافات و تنش های سیاسی میان دو کشور قرار بگیرد.

همچنین سخنگوی سازمان ملی امنیت هسته‌ای آمریکا نیز اعلام کرده است دو کشور به همکاری‌های خود در زمینه امنیت مواد هسته ای ادامه خواهند داد.

همکاری های آمریکا و روسیه در زمینه نابودی تسلیحات هسته‌ای زرادخانه های دو کشور با عمر بالای 30 سال و ایمن سازی مواد رادیواکتیو بنا بر تفاهمنامه‌ای که میان دو طرف به امضا رسیده است تا سال 2018 ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام

کد N689475