حجت‌الاسلام صدیقی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

رکوع و سجود بلندمدت نشانه دینداری نیست/ مسئولی که امانت را رعایت نکند خائن به دین خداست

سیاست داخلی

مسئولیت‌ها و امانت‌ها جزء حقوق عامه مردم هستند٬ لذا نباید به کسی که تجربه یا علم آن را ندارد واگذار شود یا به کسی که نسبت به بیت‌المال دست‌درازی می‌کند یا به آن پروا ندارد٬ واگذار شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه باید پست ها و مسئولیت‌ها را به اهل آنها واگذار کنیم٬ افزود: آنها مال شخصی یک دولت یک وزیر و یک رئیس جمهور نیستند تا به دلخواه به هر کسی خواست پست بدهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام کاظم صدیقی در خطبه های اول نماز جمعه این هفته٬ با اشاره به مسئله و موضوع امانت گفت: باید بدانیم پست ها و مسئولیت‌ها را به اهل آنها واگذار کنیم٬ آنها مال شخصی یک دولت یک وزیر و یک رئیس‌جمهور نیستند تا به دلخواه به هر کسی خواست پست بدهد.

وی افزود: این مسئولیت‌ها و امانت‌ها جزء حقوق عامه مردم هستند٬ لذا نباید به کسی که تجربه یا علم آن را ندارد واگذار شود یا به کسی که نسبت به بیت‌المال دست‌درازی می‌کند یا به آن پروا ندارد٬ واگذار شود. هر مسئولیتی را باید به اهل آن واگذار کنیم.

صدیقی با بیان اینکه همه مسئولان٬ بدهکاران همه مردم هستند٬ تصریح کرد: آنها بدهکار خلق خدا و خدا می‌باشند زیرا که به جای پیامبر در این سنگر نشسته‌اند و اگر خدایی نکرده اخلاق اسلامی نداشته باشند یا خدا را نشناسند و قدر مردم را ندانند یا با مردم تحقیرآمیز برخورد کند یا نسبت به بیت‌المال حساس نباشند٬ آنها امانت‌دار نیستند.‌

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: مسئول نباید طوری باشد که در اتاق او به روی کس خاصی باز باشد اما به روی عامه مردم بسته باشد چراکه این با حرمت الهی در تعارض است.

وی با بیان اینکه مسئله امانت یکی از حساس‌ترین موضوعات است که در روایات به آن اشاره شده است٬ گفت: باید بدانیم طولانی بودن رکوع و سجود نشانه دینداری نیست٬ بلکه مسئله مهم برای مسئولین امانتداری است و آنها باید امانت را رعایت کنند و اگر مسئولی امانت را رعایت نکند٬ خائن به دین الهی است.

صدیقی گفت: فرزندان ما نیز در دستان ما امانت هستند و پدر و مادرها نسبت به آنها مسئول هستند و باید این مسئولیت و امانت را به خوبی رعایت کنند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با طرح این سوال که اگر فرزندان ما سالم نباشند و خدایی نکرده سرطان داشته باشند بدتر است یا بی‌دین و بی‌نماز و بی بند و بار و بی توجه به دین باشند٬ بدتر است؟ گفت: قرآن صریحا به ما هشدار می دهد رعایت حقوق و امانت را نسبت به فرزندان خود داشته باشیم. بچه‌ها گاهی در خانواده‌ها سالم و دیندار هستند ولی در دامن دانشگاه و مدرسه مصونیت ندارند.

صدیقی تاکید کرد: در این مسیر استادان و معلمان و وزیر علوم و آموزش و پرورش باید بدانند فرزندان بعد از خانواده در دست آنها امانت هستند و سرمایه کشور هستند شما را به وجدانتان قسم؛ به خدا قسم؛ محیط دانشگاه و مدرسه را ایمن و پاک نگاه دارید و آن را محیط دین به خدا و آخرت قرار دهید.

وی تاکید کرد: دختران در این محیط باید حیا یاد بگیرند و خداباور شوند. این محیط‌های آموزشی باید بتوانند این موضوع را در آنها نهادینه کنند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: هر گونه کوتاهی در این مسئله٬ معنای بی‌توجهی به امانت در دست شما را می‌دهد.

کد N689309