پنج‌سال ممنوعیت فعالیت سیاسی و احتمال حبس برای یینگلاک شیناواترا

سیاسی

دفتر دادستان کل تایلند امروز (جمعه) اعلام کرد، نخست وزیر سابق این کشور به اتهام "سهل‌انگاری" با جرایم جنایی و احتمالا حبس رو به رو می‌شود؛ اقدامی که باعث تنش در این کشور آسیایی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اتهامات علیه یینگلاک شیناواترا،‌ نخست وزیر سابق تایلند که چند روز پیش از کودتای نظامی در مه 2014 از سمتش به خاطر سوء‌استفاده از قدرت کنار رفت، بیشتر به خاطر برنامه پرداخت پول به شالی‌کاران بالاتر از قیمت بازار و ضرر زدن میلیارد دلاری به اقتصاد تایلند است.

در صورتی که این نخست وزیر سابق تایلند گناهکار شناخته شود به 10 سال حبس محکوم می‌شود.

اظهارنظر دفتر دادستانی کل تایلند درست چند ساعت پیش از به رای گذاشتن لایحه‌ای با حمایت ارتش این کشور درباره یک استیضاح علیه این نخست وزیر سابق مطرح شد؛ اقدامی که باعث تنش در این کشور آسیایی خواهد شد. 190 عضو مجمع ملی قانون‌گذاری تایلند به استیضاح شیناواترا رای مثبت دادند اما تصمیم برای استیضاح این زن به رای سه پنجم اعضای این مجمع نیاز دارد و به این معناست که وی با ممنوعیت پنج ساله فعالیت سیاسی روبرو می‌شود.

باوجود کنارگیری از قدرت، یینگلاک همچنان در میان فقرای روستایی از محبوبیت برخوردار است.

یینگلاک در آخرین دفاعیه خود که روز پنجشنبه صورت گرفت، اتهامات علیه خود را زیر سوال برد و گفت که برنامه پرداخت به شکالی‌کاران باعث تقویت اقتصاد این کشور شده است.

انتهای پیام

کد N689119