پارلمان لیبی مشارکت خود در مذاکرات ملی را به حالت تعلیق درآورد

لیبی

کنگره ملی لیبی (پارلمان) پس از حمله نیروهای وابسته به خلیفه حفتر به بانک مرکزی بنغازی مشارکت خود در نشست مذاکرات ملی را به حالت تعلیق درآورد. این در حالیست که طرف‌های بین‌المللی سعی دارند تا نشست مذاکرات را به تونس منتقل کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه الجزیرة، عمر حمیدان، سخنگوی کنگره ملی لیبی اعلام کرد، به علت بروز خشونت‌های جدید رخ داده توسط دولت نشات گرفته از پارلمان طبرق و حملات نیروهای خلیفه حفتر به بانک مرکزی بنغازی، این کنگره حضور خود در مذاکرات صلح را به حالت تعلیق درآورد و اعلام کرد که در هیچ مذاکره‌ای در داخل و یا خارج لیبی شرکت نمی‌کند.

عضو کمیته مالی در کنگره ملی لیبی علت اتخاذ این تصمیم را حمله به بانک مرکزی بنغازی که یکی از نهادهای اساسی کشور است اعلام کرد و افزود: این نهاد باید هرچه سریعتر از درگیری‌ها دور شود.

وی افزود: این حملات به عنوان پیامی به سازمان ملل است تا اینکه سازمان ملل متوجه شود که طرف دیگر در مذاکرات و ایجاد آرامش در کشور جدی نیست.

منابع اعلام کردند که افراد مهاجم یک میلیارد دینار لیبی یعنی حدود صد میلیون دلار و شمش‌های طلای موجود در بانک را سرقت کردند.

خبرنگار الجزیرة اعلام کرد، نیروهای وابسته به خلیفه حفتر در منطقه جلیانة در مرکز لیبی مستقر شده و به منظور یافتن گذرگاهی امن برای نیروهای خود، حملات‌ گسترده‌ای را بر مکان‌های اطراف بانک مرکزی بنغازی ترتیب داده است.

در همین راستا برناردینو لیون، فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی با هدف قانع کردن نمایندگان پارلمان طبرق لیبی برای انتقال جلسه مذاکرات به تونس نشستی را با این نمایندگان در پایتخت تونس برگزار کرد.

پیش بینی می‌شود که سران عشایر لیبی و شخصیت‌های ملی به نمایندگی از چندین شهر لیبی در نشست احتمالی تونس شرکت کنند.

فرستاده ویژه سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی از بالا گرفتن خشونت‌ها میان نیروهای ارتش لیبی و نیروهای فجر لیبی در اطراف پایگاه هوایی «الوطیه» در غرب لیبی طرف‌های درگیر در لیبی را به برگزاری مذاکرات هرچه سریعتر دعوت کرد. هیات سازمان ملل اعلام کرد که هرگونه نقض مذاکرات خطری جدی برای آتش بس است.

این هیات در بیانیه‌ای اعلام کرد که آتش بس باید شامل تمام محدوده‌های هوایی، دریایی و زمینی لیبی شود تا فضای مناسبی برای مذاکرات سیاسی برگزار شود.

این هیات اعلام کرد که امیدوار است برقراری آتش بس امکان ارسال کمک‌های بشر دوستانه به افراد آسیب دیده در لیبی را فراهم کند.

انتهای پیام

کد N688604