اسنودن: جاسوسی های گسترده سبب توقف تروریسم نمی شود

واحدمرکزی خبر نوشت:

ادوارد اسنودن مشاور سابق آژانس امنیت ملی آمریکا ضمن ابراز تردید درباره موثر بودن جاسوسی های گسترده در مبارزه با تروریسم، وقوع حملات اخیر در پاریس را نمونه ای از ناکارآمد بودن اقدامات جاسوسی از مردم عنوان کرد.

اسنودن در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان او اس هلند در روز چهارشنبه اعلام کرد:« فرانسه سال گذشته یکی از گسترده ترین و پر هزینه ترین قوانین جاسوسی را در اروپا تصویب کرد اما تصویب این قانون نتوانست مانع از وقوع حمله در این کشور شود.»
به گزارش خبرگزاری شین هوا از لاهه، او همچنین گفت جاسوسی های گسترده حتی سبب متوقف شدن یک حمله در آمریکا نیز نشده و نتوانسته حملات در لبنان و اسپانیا را متوقف سازد و همچنین مانع از حملات بوستون نشده است.»
در حال حاضر، دولت هلند در حال بررسی قوانین جدیدی در زمینه جاسوسی است و خواستار جمع آوری هر نوع اطلاعات از شبکه های اینترنتی از قبیل ایمیل شده است.
اسنودن گفت این کاری غیر ضروری است و جاسوسی های جمعی و گسترده به دستگیری تروریست ها نیز کمکی نکرده است. او خاطرنشان کرد عاملان بمب گذاری در ماراتن بوستون که سه نفر را کشتند و بیش از 260 نفر را در ماه آوریل 2013 زخمی کردند ، افرادی آشنا برای آژانس امنیت ملی آمریکا بودند.
او همچنین گفت:« مشکل موجود در ارتباط با جاسوسی های جمعی این است که ما افراد را در زیر حجم بسیار زیادی از اطلاعات دفن می کنیم.»
در ماه ژوئیه 2013، اسنودن درخواست پناهندگی به چندین کشور از جمله هلند داد. اما درخواست پناهندگی او در سفارت خانه هلند در مسکو اقدامی بیهوده بود زیرا هلند قوانینی برای اعطای پناهندگی از سوی سفارت خانه خود ندارد.

4949

کد N687903