کری و هاموند امروز میزبان نشست کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش در لندن

داعش

وزرای امور خارجه کشورهای عضو ائتلاف بین المللی ضد داعش امروز (پنج شنبه) برای مذاکره در لندن گردهم آمدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و فیلیپ هاموند همتای انگلیسی‌اش میزبان این مذاکرات هستند که شامل 21 کشور از 60 کشوری است که برای مقابله با گروه تروریستی داعش مستقر در سوریه و عراق با یکدیگر همکاری می‌کنند.

این نخستین باری است که این ائتلاف تحت رهبری آمریکا از زمان حملات پاریس که در آن 17 تن کشته شدند با یکدیگر دیدار می‌کنند.

جان کری گفت: تروریست‌ها می‌خواهند ما را از یکدیگر جدا کنند اما در حقیقت اقدام‌های آنها نتیجه عکسی دارد و آنها ما را با عزمی راسخ تر و تصمیمی جدی تر برای انجام این هدف ما کنار یکدیگر جمع می‌کنند و این دقیقا چیزی است که ما می‌خواهیم درباره آن در لندن مذاکره کنیم.

وی افزود: ما باید در هر جبهه‌ای نه تنها به صورت نظامی بلکه از طریق اجرای قانون و به اشتراک گذاشتن اطلاعات وارد عمل شویم و به ریشه دلایلی که باعث می‌شود تروریست‌ها چنین اقدامات افراط گرایانه‌ای را انجام دهند حمله کنیم و سربازهای خارجی نیز دیگر فریب رفتن به چنین مکان‌هایی و انجام اقدامات افراطی را نخورند.

یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا گفت: شبه نظامیان خارجی محور اصلی این نشست هستند و گروهی از کارشناسان برای تبادل اطلاعات با هدف جلوگیری از سفر شبه نظامیان تشکیل می‌شود.

در حملات اخیر افراد مسلح به مجله شارلی ابدو 12 تن کشته شدند و مهاجمان به القاعده مرتبط بودند در حالی که عامل سوم که به یکی از ماموران پلیس تیراندازی و به یک سوپر مارکت یهودی حمله کرده بود و جان چهار تن را گرفته بود مدعی شده که از طرف گروه تروریستی داعش دست به چنین اقداماتی زده است.

این حملات نگرانی‌هایی را درباره خطر اعمال شده از سوی افراط گرایان آموزش دیده‌ای که از میدان‌های جنگ به کشورشان باز می‌گردند به وجود آورده است.

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: حملات فرانسه تا حدودی شبیه به حملات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 میلادی ما بود که به سمبل‌های فرهنگ و ارزش‌های ما همچون آزادی مطبوعات، پلیس و جامعه یهودی ضربه زد.

وی افزود: نشست امروز یک همکاری با هدف اتحاد علیه پدیده‌ای است که به طور وحشتناکی جوامع را تخریب می‌کند.

هاموند گفت: مذاکرات امروز فرصت مهمی برای ارزیابی پیشرفت اقدامات ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مقابله با ایدئولوژی سمی داعش است.

این وزرا درباره اقدامات نظامی برای حمایت از نیروهای عراقی و همچنین نیروهای مسلح کرد، چگونگی قطع تامین مالی داعش، مبارزه با تبلیغات این گروه تروریستی و چگونگی ارسال کمک‌های بشردوستانه به افرادی که در این درگیری‌ها گیر افتاده‌اند، مذاکره خواهد کرد.

کشورهایی که حضور خود در کنفرانس امروز را تایید کرده‌اند شامل استرالیا، بحرین، بلژیک، کانادا، دانمارک، مصر، فرانسه، آلمان، عراق، ایتالیا، اردن، کویت، هلند، نروژ، قطر، عربستان سعودی، اسپانیا، ترکیه و امارات هستند.

انتهای پیام

کد N687857