عفو بین‌الملل خواهان محاکمه عوامل شکنجه‌ها در سیا

عفو بین‌الملل اعلام کرد، در صورتی که افراد مسئول در ماجرای شکنجه‌های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) محاکمه نشوند، درها برای سوءاستفاده‌های بیشتر و تعرض‌های دیگر به حقوق بشر باز خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، انتشار گزارش سنای آمریکا این مسأله را روشن می‌کند که دولت واشنگتن از شکنجه استفاده کرده است.

استیون هاوکینز، از مقام‌های ارشد عفو بین‌الملل آمریکا در بیانیه‌ای که پس از نطق سالانه باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا صادر شد، اعلام کرد، در صورتی که افرادی که در شکنجه‌های سیا دست داشته‌اند، محاکمه نشوند، درها برای سواستفاده‌های بیشتر همچنان باز خواهد بود.

شاخه آمریکایی عفو بین‌الملل تاکید کرد: اوباما باید از قدرت خود برای محاکمه افرادی که دست به تعرض زده‌اند و در گزارش سیا به تعرض‌هایشان اشاره شده است، استفاده کند.

در ادامه بیانیه عفو بین‌الملل آمریکا آمده است: در 13 سال گذشته زندان گوانتانامو لکه ننگی بر سابقه حقوق بشر ایالات متحده بوده و سوءاستفاده‌ها و تعرضات روی داده در آن با سیاست ایجاد وحشت مورد توجیه قرارگرفته است.

باراک اوباما در نطق سالانه خود در کنگره خواهان آن شد که زندان گوانتانامو هرچه سریع‌تر بسته شود.

انتهای پیام

کد N687743