واکنش رئیس کنگره به سخنان اوباما

سیاسی

رئیس کنگره آمریکا با رد تهدید به وتوی اوباما درباره تحریم های جدید علیه ایران از نخست وزیر رژیم صهیونیستی دعوت کرد تا در کنگره سخنرانی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، «جان بوینر» رئیس کنگره آمریکا در واکنش به اظهارات امروز باراک اوباما در کنگره از «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی دعوت کرد تا با حضور در نشست ماه آینده کنگره آمریکا درباره تهدیدات ایران و اسلام رادیکال سخنرانی کند.

وی در واکنش به اظهارات اوباما که تهدید کرد در صورت تصویب تحریم های جدید علیه ایران مصوبه کنگره را وتو خواهد کرد گفت: اوباما به ما هشدار داد که تحریم ها درباره ایران را که حامی تروریسم است پیگیری نکنیم. پیام دقیق اوباما به ما این بود که شمشیرها را غلاف کنیم.

بوینر گفت: او[اوباما] از ما می خواهد در حالیکه قصد دارد توافق بدی با ایران بکند کنار بایستیم و هیچ کاری نکنیم.

وی در ادامه خطاب به اوباما گفت: ما جهنم نمی خواهیم و چنین کاری را نخواهیم کرد.

رئیس کنگره آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام داشت: نتانیاهو دوست بزرگ کشور ماست و دعوت از وی بیانگر تعهد ما به امنیت اسرائیل و مردم آن است. من از نتانیاهو دعوت کرده ام تا برای ما درباره خطرات ایران و اسلام رادیکال برای امنیت و شیوه زندگیمان صحبت کند. 

وی گفت: آمریکا و اسرائیل همواره در کنار هم ایستاده اند و الان لحظه ای است که باید به آن وضعیت و لحظه برسیم.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در سخنانی در کنگره آمریکا از نمایندگان خواست تا از تصویب تحریم های جدید علیه ایران خودداری کنند و تهدید کرد در صورت تصویب چنین لایحه ای آن را وتو خواهد کرد زیرا این امر موجب شکست مذاکرات هسته ای با ایران خواهد شد و مسئولیت آن را در نظر متحدان آمریکا متوجه کاخ سفید خواهد کرد.