کشته شدن پنج غیرنظامی در دور جدید درگیری‌های اوکراین

اوکراین

در حالی‌که انتظار می‌رود امروز (چهارشنبه) مذاکرات صلح در برلین به منظور حل و فصل بحران اوکراین برگزار شود، درگیری‌های شدید میان نیروهای دولتی و شورشیان حامی روسیه در شرق این کشور، ادامه پیداکرده و به گفته شورشیان دست کم پنج غیرنظامی دیگر در این درگیری‌ها کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در حالی‌که درگیری‌های روزهای اخیر عملا توافق آتش‌بس به دست آمده در ماه سپتامبر را بی‌اثر کرده است، طی امروز نیز انفجارهای سنگینی شهر دونتسک را لرزاند.

اوکراین روز سه شنبه نیروهای نظامی روسیه را متهم به حمله به سربازانش در منطقه لوهانسک در شمال شرق دونتسک کرد. این برای نخستین بار از زمان توافق آتش‌بس ماه سپتامبر است که دولت اوکراین چنین ادعایی می‌کند. مسکو مساله اعزام سرباز به داخل خاک اوکراین و یا اتهام‌های مکرر دولت‌های غربی و کی‌یف مبنی بر آموزش نظامیان روس به شورشیان شرق اوکراین را رد کرده است.

سویاتوسلاو تسگولکو، سخنگوی پترو پروشنکو، رییس جمهوری اوکراین اظهار داشت: پروشنکو در پاسخ به وخامت وضعیت اوکراین، سفر به شهر داووس برای حضور در اجلاس جهانی اقتصاد را کوتاه کرده و به کی‌یف بازگشته است.

مقامات شهر دونتسک در بیانیه‌ای اعلام کردند که در شب گذشته گلوله‌باران این شهر همچنان ادامه پیدا کرده است. آن‌ها اعلام کرده‌اند که در حملات به این شهر پنج غیرنظامی کشته شده و 29 تن نیز زخمی شدند. این بیانیه خاطرنشان می‌کند که حملات نظامی تا ساعت 9:30 صبح امروز نیز در این شهر ادامه داشته و در همه جا صدای سلاح‌های سنگین شنیده می‌شد.

قرار است وزرای امور خارجه کشورهای اوکراین، روسیه ، آلمان و فرانسه اواخر امروز در شهر برلین به منظور از سر گیری مذاکرات صلح اوکراین دیدار کنند.

همچنین شورای امنیت سازمان ملل امروز به بحث درباره بحران اوکراین پرداخت. مسکو و کی‌یف یکدیگر را مقصر موج جدید درگیری‌ها در اوکراین که عمدتا بر محور فرودگاه تخریب شده دونتسک انجام شده‌، دانسته‌اند. همزمان با بالاگرفتن این درگیری‌ها دو طرف تلاش می‌کنند که میان نظامیان خود خط جدایی تعیین کنند که براساس آن وسعت مناطق تحت کنترل شورشیان مشخص شود.

مسکو تاکید کرده که باید فرودگاه تخریب شده دونتسک که چهار ماه است در دست نظامیان اوکراینی است، به شورشیان واگذار شود.

رییس جمهوری اوکراین در مصاحبه با گروهی از خبرنگاران غربی نسبت به حسن نیت ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در قبال اوکراین اظهار تردید کرد اما گفت که همچنان امیدوار است معاهده صلح برای جنگ اوکراین به دست آید.

وی در این مصاحبه اظهار داشت: به نظر می‌رسد که مساله اوکراین برای پوتین جنبه احساسی پیدا کرده است. اگر می‌پرسید که من آیا به او اعتماد دارم پاسخ من منفی است.

وی افزود: ما برای توقف کامل درگیری ها نیاز به گزافه‌گویی نداریم بلکه ما نیاز داریم که سربازان روسی عقب‌نشینی کنند.

انتهای پیام

کد N687615