"پیام مثبت" رهبر کره شمالی به دعوت پوتین برای سفر به روسیه

روسيه,کره شمالی

روسیه اعلام کرد که کره شمالی پیامی مثبت را در خصوص دعوت ولادیمیر پوتین از رهبر این کشور به منظور سفر به روسیه فرستاده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌به نقل از خبرگزاری رویترز، در صورتی که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی دعوت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را برای سفر به این کشور بپذیرد، این نخستین سفر خارجی او از زمان رسیدن به رهبری کره شمالی در سال 2011 خواهد بود.

مسکو و پیونگ یانگ به دنبال بهبود روابط خود بوده و کره شمالی در پی جلب حمایت روسیه برای مقابله با اتهامات مطرح شده علیه این کشور در خصوص مسئله حقوق بشر در سازمان ملل است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به سوالی در خصوص جواب پیونگ یانگ به درخواست پوتین برای سفر رهبر کره شمالی به روسیه گفت:‌ نخستین پیامی که در این خصوص دریافت کردیم مثبت بود.

با این حال سرگئی لاوروف که این اظهارات را امروز (چهارشنبه) در کنفرانسی خبری مطرح کرد درباره این پیام به جزئیات بیشتر اشاره نکرد.

ماه گذشته میلادی، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد، رهبر کره شمالی از سوی پوتین به منظور شرکت در جشن سالگرد پیروزی مسکو بر آلمان نازی درجنگ جهانی دوم که هر سال در 9 مه برگزار می‌شود، به روسیه دعوت شده است.

چندی پیش یک کمیته مسئول حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای خواهان آن شد که شورای امنیت، کره شمالی را به دلیل ارتکاب جرائمی علیه بشریت به دادگاه کیفری بین‌المللی ارجاع دهد. روسیه به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت که امتیاز وتو دارد، می‌تواند جلوی چنین اقدامی را بگیرد. مسکو همچنین برای آنکه صادرات گاز طبیعی خود به کره جنوبی را افزایش دهد به همکاری کره شمالی نیاز دارد.

لاوروف همچنین گفت که کره شمالی آماده از سرگیری مذاکرات بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای این کشور است.

انتهای پیام

کد N687608