با حضور معاون وزیر خارجه و نماینده سازمان ملل در تهران

انجمن دوستی ایران و سازمان ملل افتتاح شد

انجمن دوستی ایران و سازمان ملل با حضور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه و نماینده دفتر سازمان ملل در تهران افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه در سخنانی در مراسم افتتاح انجمن دوستی ایران و سازمان ملل که در محل مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه برگزار شد اظهار کرد: ایران خدمات ارزنده‌ای در زمینه صلح بین‌المللی داشته است و از اعضای فعال سازمان ملل است.

وی با اشاره به پیشنهاد رییس‌جمهور کشورمان در سال گذشته در سازمان ملل برای جهان عاری از خشونت افزود: این پیشنهاد نشان دهنده هوشمندی ایران در شرایطی است که دنیا پر از خشونت است و تلاش دارد تا با این وضعیت مقابله کند.

رحیم پور تولد انجمن دوستی ایران و سازمان ملل را در مقطع کنونی بسیار مناسب و مثبت ارزیابی کرد و گفت: امروز وزیر خارجه ایران که بیشترین سابقه کاری را در سازمان ملل متحد داراست و از متخصصان این سازمان هستند مسئولیت دستگاه دیپلماسی را به عهده دارد و بیش از یک سال است که مهم‌ترین مذاکرات بین‌المللی را پیگیری می‌کند. از این رو معتقدیم فعالیت‌ها و همکاری‌ها میان ایران و نهادهای بین‌المللی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار خواهد بود.

همچنین در این مراسم گری لوییس نماینده دفتر سازمان ملل در تهران اظهار کرد: جامعه بین‌الملل و سازمان ملل در سال 2015 بر اهداف توسعه پایدار در این سال تامل خواهند کرد. یکی از آرمان‌های توسعه هزاره تقویت همکاری‌های بین‌المللی است و معتقدم باید همگان خود را به این امر پایبند سازند.

وی با اشاره به حضور ایران در مذاکرات سانفرانسیسکو در سال 1945 که در رابطه با منشور ملل متحد بوده است ایران را یکی از اعضای موسس سازمان ملل خواند و افزود: ایران علاوه بر اینکه عضو موثر سازمان ملل است باید بگویم که عضو محترم این سازمان نیز است.

نماینده دفتر سازمان ملل در تهران با اشاره به چالش‌های کلان بین‌المللی خاطرنشان کرد: تغییرات اقلیمی ، کمبود آب، بیابان زایی، آلودگی آب و هوا، بیماری‌های همه گیر مرگبار، مناقشات و خشونت و افراطی گری از جمله این چالش‌ها هستند که هیچ کشوری از پس این چالش‌ها به تنهایی برنمی‌آید از این رو باید دست‌های‌مان را به هم دهیم و به حل این چالش‌ها بپردازیم.

وی در پایان با اشاره به قطعه شعری از مولانا «همدلی از همزبانی بهتر است»، تاکید کرد که برای حل چالش‌های بین‌المللی باید با این حس کار را آغاز کنیم.

به گزارش ایسنا ، انجمن دوستی ایران و سازمان ملل در سال 1384 در وزارت کشور به ثبت رسیده است و با این حال این انجمن درسال‌های گذشته فعالیت چندانی نداشته و در هفتادمین سالگرد تاسیس سازمان ملل ایران تلاش دارد تا همکاری بیشتری با این نهاد ملی و بین‌المللی داشته باشد.

انتهای پیام

کد N687462