/گزارش-آتلانتیک/

چرا دیگر برای غربی‌ها لازم نیست بشار اسد کنار برود؟

سوريه,آمريكا

"در اوت سال 2011 در حالی که شش ماه از آغاز جنگ داخلی سوریه که اکنون در حال نزدیک شدن به چهارمین سال است، گذشته بود، باراک اوباما صریح‌ترین بیانیه خود را درباره آینده بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه صادر کرد و خواهان کنار رفتن وی شد، اما واشنگتن در جدیدترین موضع گیری خود دیگر خواهان کنار رفتن بشار اسد نشده و تنها به او نسبت به عواقب اقداماتش هشدار داده است."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه آتلانتیک در گزارشی درباره تغییر موضع اخیر آمریکا در قبال سوریه می‌نویسد:

«باراک اوباما در اوت 2011 در بیانیه‌ای علیه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه گفت: آینده سوریه باید توسط مردمش تعیین شود اما بشار اسد بر سر راه مردم ایستاده است. اکنون محض خاطر مردم سوریه، زمان آن رسیده تا بشار اسد کناره گیری کند.

این بیانیه دو سال پیش از آنکه بشار اسد از سوی آمریکا متهم به استفاده از سلاح‌های شیمیایی و عبور از خط قرمز تعیین شده در این زمینه شود و همچنین سه سال پیش از آنکه سازمان ملل آمار تلفات جنگ داخلی سوریه را 191 هزار نفر برآورد کند، منتشر شد.

روز دوشنبه گذشته روزنامه نیویورک تایمز آمریکا گزارش داد، وزارت امور خارجه این کشور به منظور پایان دادن به جنگ داخلی سوریه دو ابتکار عمل دیپلماتیک جداگانه را مطرح کرده است.

مساله‌ای که در خصوص این دو طرح پیشنهادی قابل توجه است، حذف یکی از خواسته‌های کلیدی آمریکا است. هیچ کدام از این دو طرح پیش شرطی برای پایان حکومت بشار اسد نگذاشتند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا به منظور اعلام حمایت آمریکا از این طرح‌ها عنوان داشت: زمان آن رسیده که بشار اسد و حکومت وی مردم را در اولویت نخست خود قرار دهند و درباره تبعات اقداماتشان که باعث جذب هرچه بیشتر تروریست‌ها به سوریه به سبب تلاش‌ آنها برای حذف بشار اسد می‌شود، فکر کنند.

اکنون سوال است که چطور آمریکا در حالی که زمانی می‌گفت: "زمان آن رسیده که بشار اسد از قدرت کنار رود" اکنون به اینجا رسیده که می‌گوید: "زمان آن رسیده که بشار اسد درباره تبعات کارهایش فکر کند؟" جواب این سوال را به طور خلاصه می‌توان تا حد زیادی در مساله داعش جست‌وجو کرد.

این گروه شبه نظامی که اخیرا هدف حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا قرار گرفته باعث به صدا درآمدن زنگ خطر شده است اما مساله تنها خلاصه به داعش نمی‌شود.

دومینیک تیرنی، در ماه ژوئیه گفته بود که بشار اسد توانسته دست کم به طور موقت باقی ماندن حکومت خود را تضمین کند.

وی در مقاله‌ای نوشت: بشار اسد خود را به عنوان نگهبان کشور در مقابل افراط گران مطرح کرده است. داعش در شمال شرق سوریه یک خلافت ایجاد کرده و به این ترتیب دولت نشان می‌دهد که جایگزین حکومت آنها اینگونه به نظر خواهد رسید.

این در حالی است که بشار اسد توانسته آمریکا را شریک ائتلافی غیر رسمی کند چرا که آمریکا نه فقط به اهداف متعلق به گروه داعش حمله می‌کند بلکه دیگر گروه‌هایی که با حکومت بشار اسد می‌جنگند نظیر گروه "خراسان" را نیز مورد حمله قرار می‌دهد.

حتی اگر که بشار اسد در نهایت در زمانی در آینده کنار رود، برخی از کشورهایی که در ابتدا به دنبال حذف وی از قدرت بودند نظیر آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا، دست کم دو دلیل موجه دارند برای آنکه بخشی از حکومت وی را دست نخورده نگه دارند.

این دو دلیل چیزی نیست جز وضعیت عراق و لیبی. هنگامی که رهبران عراق و لیبی سرنگون شدند در هر دو کشور خلاء قدرتی به وجود آمد که منجر به آشوب و خشونت فرقه‌ای شد.

لوران فابیوس،‌ وزیر امور خارجه فرانسه اخیرا گفت: راه حل سیاسی برای سوریه البته شامل برخی عناصر حکومت سوریه نیز می‌شود زیرا ما نمی‌خواهیم ستون‌های دولت سوریه فرو بریزد.

وی در ادامه گفت: در غیر این صورت ما با وضعیتی نظیر عراق مواجه خواهیم شد.

در همین حال سومین دوره ریاست جمهوری هفت ساله بشار اسد در سال 2021 به پایان می‌یابد. در سال 2021 دقیقا 50 سال از زمانی که حافظ اسد، پدر بشار اسد حاکم سوریه شد گذشته است.»

انتهای پیام

کد N687460