نیویورک تایمز: آمریکا دیگر درصدد کناره‌گیری اسد از قدرت نیست

سوريه

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت، حمایت آمریکا از دو ابتکار عمل دیپلماتیک در سوریه یکی سازمان ملل و دیگری روسیه تاکید می‌کند که غرب کاملاً از درخواست خود برای کناره‌گیری فوری بشار اسد از قدرت عقب‌نشینی کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته این روزنامه، دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید می‌کند که یک راه‌حل سیاسی بادوام نیازمند آن است که بشار اسد از مقام ریاست‌جمهوری سوریه کناره‌گیری کند، اما آمریکا در مواجهه با بن‌بست نظامی شبه‌نظامیان کاملاً مسلح و بدترین بحران بشری جهان در کنار تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی قرار گرفته که می‌تواند به تغییرات تدریجی بیشتر در سوریه منجر شود. این تغییر با سایر اقدامات آمریکا در برابر حامیان و مخالفان اسد همراه شده و واشنگتن هم‌اکنون باور دارد که اگر اسد عزل بشود، دیگر نمی‌توان هرج و مرج و افراط‌گرایی را کنترل کرد.

هواپیماهای آمریکایی هم‌اکنون در حال بمباران شبه‌نظامیان داعش در سوریه هستند و آسمان را با جت‌های سوریه تقسیم کرده‌اند.

مقام‌های آمریکایی از طریق رابط‌های عراقی اسد را مطمئن کرده‌اند که ارتش سوریه هدف آنها نیست.

ایالات متحده هنوز شبه‌نظامیان سوری را آموزش می‌دهد و آنها را تجهیز می‌کند اما هم‌اکنون عمدتا با داعش می‌جنگد نه دولت سوریه.

اکنون آمریکا و سایر کشورهای غربی علناً از این ابتکار عمل‌ها که یکی از سوی سازمان ملل و یکی از سوی روسیه بود، استقبال می‌کنند و طبق آن هرگونه احیای چهارچوب ژنو تحت حمایت سازمان ملل را که به صورت کلی خواستار انتقال قدرت بود، به تاخیر می‌اندازد. آخرین مذاکرات ژنو در سال گذشته میلادی ناکام ماند و اختلاف‌نظرها بر سر اینکه آیا هیات حکمرانی موقت می‌تواند شامل اسد نیز باشد یا خیر، باقی ماند.

یکی از مفاهیم جدید، پیشنهاد سازمان ملل برای توقف درگیری‌ها خصوصا در استان حلب سوریه است.

مفهوم دیگر، ابتکار عمل روسیه است که تلاش دارد تا میان طرفین درگیر در اواخر ژانویه مذاکره‌ای را در مسکو برگزار کند.

دیپلمات‌ها و سایر منابع مطلع می‌گویند که یکی از دیدگاه‌های روسیه اشتراک قدرت میان دولت اسد و برخی چهره‌های اپوزیسیون و احتمالا انتخابات پارلمانی است که نمی‌گذارد هیچ تغییری در ریاست جمهوری ایجاد شود. اما پیشنهادهای دیپلماتیک با چالش‌های جدی مواجه است و به تصمیم رهبر کشوری بستگی دارد که با کمک قدرت‌های خارجی سر پا ایستاده و توسط گروهی از افراطیون احاطه شده که می‌خواهند خلافت ایجاد کنند.

انتهای پیام

کد N687071